banner39

Facebook ve Instagram kendi yüksek yargı konseyini kurdu

Facebook kendi 'yüksek yargı konseyi'nin üyelerini tanıttı. Buna göre bu kişiler Facebook ve Instagram'da hangi içeriklere müsade edilip hangilerine izin verilmeyeceği konusunda son kararı verecekler.

İnternet 07.05.2020, 09:42
Facebook ve Instagram kendi yüksek yargı konseyini kurdu

Facebook kendi 'yüksek yargı konseyini kurdu.Bu kişiler Facebook ve Instagram'da hangi içeriklere izin verilmeyeceği konusunda son kararı verecekler.

Alınan kararlar şirket için bağlayıcı olacak ve Mark Zuckerberg bile kararların aksine hareket edemeyecek.

Facebook kendi 'yüksek yargı konseyi'nin üyelerini tanıttı. Buna göre bu kişiler Facebook ve Instagram'da hangi içeriklere müsade edilip hangilerine izin verilmeyeceği konusunda son kararı verecekler.

Alınan kararlar şirket için bağlayıcı olacak ve Mark Zuckerberg dahi bu kararların aksine hareket edemeyecek.

Özgürlük, güvenlik, kişisel haklar ve sansür konusunda devamlı olarak hukuki, ahlaki ve ekonomik ikilemler ve açmazlarla karşılaşan şirkette bazı kararlar şirketi zarara sokacak olmasına rağmen alınabilecek. Bazı kararlar şirket ile devletleri karşı karşıya getirecek bazı kararlar kullanıcıların tepkisini çekecek ama sonuçta bu 'konsey'in kararları son söz olacak.

Facebook'un kamu politikası direktörü Brent Harris, atılan adımın şirket ve sosyal medya tariinde bir ilk olacağını ve yeni bir dönemin başlangıcını işaret ettiğini söylüyor.

20 kişilik bu konseyde hukukçular, hakimler, insan hakları aktivistleri ve gazetecilerin yanı sıra Nobel ödüllü bir kişi ve eski Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt de bulunyor.

Farklı arka planlardan gelen bu kişiler karşılarına çıkacak olan senaryoları mümkün olan her açıdan değerlendirip ona göre bir karara varacak. Bu konseyin zamanla 40 üyeye çıkarılması planlanıyor.

Konseyin dosya değerlendirmeye ne zaman başlayacağı henüz bilinmiyor. Aktarılanlara göre bu 20 kişi şimdilik sadece telekonferans yöntemi ile görüştü ve şirket için eğitimleri sanal olarak başladı.

Bu tür bir konsey fikrini ortaya atan kişi de 2018 yılında bizzat Mark Zuckerberg'in kendisi oldu. Konseyin her anlamda bağımsız kalabilmesi için üyelerin maaşları Facebook tarafından oluşturulmuş ve bütçesi geri dönüşü olmayacak şekilde uzun vadeli garantilenmiş 130 milyon dolarlık bir vakıf fon tarafından otomatik olarak ödenecek.

Facebook yönetim kurulu, konsey üyelerini görevden alamayacak ve konsey kararları yasaları ihlal etmediği sürece bu kararlara uymakla yükümlü olacak.

Bu konseyde sadece kullanıcılar ve devletlerin talepleri değil ayı zamanda Facebook ve Instagram yöneticilerinin içerik kaldırma konusunda kendi talepleri de görüşülecek ve karara bağlanacak.

Sadece içtihat oluşturabilecek en önemli dosyalara bakılacak
Her mesele bu yüksek konseyin önüne gelmeyecek. Sadece benzeri durumlar içtn içtihat yaratacak olan dosyalar incelenecek. Bir dosyanın ne kadar çok kullanıcıyı etkilediği de konseyin önüne gelmesi için önemli kriterlerden biri olacak.

Kaynak: euronews

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?