banner39

Kamera skandalı sonrası Google, erişimi engelledi

İnsan hayatına dair gizliliği ihlal eden Xiaomi kameralarının görüntüleri ortaya çıkınca Google, sorunu çözmek için çalıştıkları Çinli şirketin terminallerine, yardımcılarına ve Nest Hub'a bir çözüm bulana kadar erişimi engelledi.

İnternet 04.01.2020, 09:20 06.01.2020, 16:21
Kamera skandalı sonrası Google, erişimi engelledi

Google hesaplarına bağlı akıllı Xiaomi kameraları olan kişilerin, başkalarına ait evleri izledikleri ortaya çıkınca Google Çinli şirketin terminallerine erişimi engelledi.

Bir kullanıcı, başka kişilerin kameralarıyla çekilmiş ve içlerinde uyuyan insanlar, oyuncaklarla oynayan çocuklar, hatta beşiğinde uyumakta olan bir bebeğin de olduğu hareketsiz görüntüleri internette paylaştı.

"Dio-V" isimli Reddit kullanıcısı, "Xiaomi kameramı Google Home Hub'a bağladığımda diğer insanların evlerinden hareketsiz görüntülere erişiyorum" diye yazdı.

Söz konusu görüntülerin paylaşıldıkları 1 Ocak tarihinde çekildiği anlaşılıyor. Sorunun varlığını kabul eden Google, bu durumdan sadece Xiaomi yapımı kameraların etkilendiğini iddia etti.

Google'dan bir sözcüyse The Independent'e yaptığı açıklamada, "Sorunun farkındayız ve çözüm için Xiaomi'yle irtibat halindeyiz. Bu süreçte cihazlarımızda Xiaomi entegrasyonlarını devre dışı bırakıyoruz" dedi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?