banner39

Namaz kılan değil düşünen kadın emojisi

Whatsapp'ta şöyle bir emoji var kadın namaz kılıyor ama başı açık. Namazdan çok "düşünen kadın emoji" olabilecek ikonun, kısa kol kıyafet ve baş açık şekilde namaz kılan bayan olarak resmedilmesi firmanın insanların algı haritasını bozmak için bilinçli olarak yapıp yapmadığı ise hala şüpheli.

İnternet 19.03.2020, 16:32
Namaz kılan değil düşünen kadın emojisi

2020 yılında hayatımıza giren 117 yeni emoji arasında bazılarının hiç de masum olmadığı düşünülüyor. 

Dijital iletişimin yaygınlaşmasıyla birlikte, evrensel bir dil olarak kendini kabul ettirmeyi başaran emojiler, günlük hayatta yazıyla ve sözle ifade edilebilecek hemen hemen her şeyi sembolize etmekte kullanılıyor.

Bu yüzden emojilerin çeşitlendirilmesi ve çok daha fazla düşüncenin, duygunun, durumun ifade edilebilmesi adına çalışmalar devam ediyor. 

2020 yılında hayatımıza giren emojilerden bazıları;

Yeni emojilerde neler var?

Yeni emojileri incelediğimde ilk dikkatimi çekenler, cinsiyet ayrımını ortadan kaldıranlar oldu. Smokin giymiş bir kadın ve biberonla bebeğini doyuran erkek gibi birçok örnek mevcut. 

Bu grupta ise namaz kılma pozisyonu olan emojiler dikkat çekiyor. Yine değişik ırklardan kadın ve erkekler olmasına önem verildiği görülüyor.

Sembolle iletişim seçenekleri arasına yerleştirilen yere diz çöküp namaz kılar pozisyonda oturan kadın ve erkek sembolleri ise kullanıcılar tarafından alay konusu oldu. Kısa kol kıyafet ve baş açık şekilde namaz kılan bayan ikonunu firmanın insanların algı haritasını bozmak için bilinçli olarak yapıp yapmadığı ise hala şüpheli.

Dördüncü grup her cinsiyetten ve ırktan kombinasyonların bulunduğu ilişkiler düşünülerek hazırlanmış emojilerden oluşuyor. Heteroseksüel ve homoseksüel tüm tercihlere yer verilmesine önem gösterilmiş.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?