banner39

Pazarlamada sosyal medya etkisi

Ticaret hayatında sosyal medyanın etkin kullanımı diğer pazarlama kanallarını geride bıraktı

İnternet 09.06.2019, 18:06 09.06.2019, 18:18
Pazarlamada sosyal medya etkisi

Sosyal medyanın ticarette de kullanılır olması ve fırsatlar yaratması, diğer pazarlama kanallarını aşağıya çekti. Duke Üniversitesi tarafından Şubat 2019’da yapılan araştırmaya göre, sosyal medyada ürün detay sayfası oluşturan işletmelerin sayısı geçen yıla göre arttı. Geçen yıl sosyal medyayı yeni müşteri kazanmak için kullanan işletmelerin oranı yüzde 32,6 iken, bu yıl işletmelerin yüzde 60’ı sosyal medyayı yeni müşteri kazanmak için kullandıklarını belirttiler.

Ticaret Bakanlığı sitesinde yer alan emarketer web sitesinin haberine göre, sosyal medyanın ticarette yeni bir kanal açması, diğer pazarlama kanallarında gerilemeye yol açtı.

Sosyal medyada satın alma süreci

Sosyal ağların genelde dijital pazarlama aşamalarının başlangıcında yer aldığı düşünülür. Marka farkındalığı sosyal pazarlamanın temelini oluştursa da, satın alma sürecinde sosyal pazarlama daha fazla yer alabilmektedir.

GlobalWebIndex tarafından 2018 yılının üçüncü çeyreğinde gerçekleştirilen araştırmada, dünya genelinde internet kullanıcılarının %42’si ürün araştırmasında, %24’ü ise marka keşfinde sosyal medyayı kullandıklarını belirtmiştir. Kullanıcıların %21’i bir ürünün sosyal medyada çok sayıda beğeni almasının ve ürün hakkında yapılan olumlu yorumların ürünün satın alınma kararını etkilediğini söylemiştir.

Aynı araştırmada, internet kullanıcılarının %11’i sosyal medya platformunda yer alan “satın al” butonunun kendilerini satın almaya teşvik ettiği ifade etmiştir. Sosyal ticaretin ortaya çıkması ve özellikle Instagram Checkout uygulaması ile sosyal ticaret için dijital pazarlama kanallarının en tepesine yerleşme potansiyeli belirmiştir.

Yeni müşteri kazanmanın en etkin yolu sosyal medya

Duke Üniversitesi Fuqua İşletme Okulu tarafından Şubat 2019’da yapılan araştırma, geçen yılın aynı dönemine göre daha fazla işletmenin sosyal medyada ürün detay sayfası oluşturduğunu ortaya koydu. Araştırmaya katılan işletmelerin %60’ı sosyal medyayı yeni müşteri kazanmak için kullandıklarını belirtmiştir. Bir önceki sene ise bu oran %32,6 olmuştu.

Habere göre, daha fazla şirket influencer (etkileyici) pazarlamayı ve sosyal ticareti, sosyal medya pazarlama stratejilerine kattıkça, sosyal ağlar doğal olarak satın alma sürecinde her noktaya erişme imkânı bulacak. Hootsuite tarafından 2018 yılının üçüncü çeyreğinde gerçekleştirilen araştırmada dünya genelindeki şirketlerin %48’i influencer pazarlama yöntemini uyguladıklarını veya uygulamayı planladıklarını belirtmiştir. Ayrıca şirketlerin %28’i de sosyal ticaret ve alışverişi uyguladıklarını veya uygulamayı planladıklarını ifade etmiştir.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?