banner15

Sosyal medya devlerine 1 saat süre

Aşırılık yanlısı paylaşımları kaldırmaları konusunda Google, Facebook ve Twitter uygulamalarının yönetimlerine AB tarafından bir saat süre tanındı

Sosyal medya devlerine 1 saat süre

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Google, Facebook ve Twitter uygulamalarının yönetimlerine aşırılık yanlısı mesajları bir saat içinde kaldırmamaları halinde ağır para cezalarına çarptırılacağını açıkladı.

BBC Türkçe'nin haberine göre Jean-Claude Juncker, yıllık 'Birliğin Durumu' konuşmasında bir saatin mesajların yıkıcı olma potansiyeli açısından "belirleyici bir zaman aralığı" olduğunu söyledi. İnternet şirketlerine radikal mesajları silme konusunda daha hızlı davranmaları için üç ay süre verilmişti. Ancak AB yetkilileri bu şirketlerin gereki adımları atamadığını söylüyor. Yeni öneri, yetkililerin aşırılığı teşvik ettiği ya da desteklediğini düşündüğünü radikal mesajlar konusunda internet şirketlerini derhal harekete geçmeyi zorlamayı hedefliyor.

Önerinin, Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu'nun onayı alması gerekiyor. Bu durumda, internet şirketleri içeriklerin denetimi için yeni mekanizmalar geliştirmek zorunda kalacak. İnternet platformları ayrıca, bu konuda attıkları adımları gösteren yıllık şeffaflık raporları yayımlayacak. İçerik sağlayıcıların kaldırma kararına itiraz hakları olacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 16:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48