banner39

Dijital Detoks İpuçları

Gelişmiş elektronik cihazlar tarafından yayılan radyasyon dalgalarının zararlı etkisi konusunda uyaran uzmanlar, akıllı telefon ve tabletlerin ekranını izlemenin sürekli eğri duruş nedeniyle boyun ve omurga ağrısında sorunlara neden olduğunu ekledi.

İnternet 22.08.2019, 11:04
Dijital Detoks İpuçları

Çok fazla akıllı telefon kullanmak vücudumuza, zihinlerimize ve hatta duygularımıza zarar verebilir. Teknoloji, hayatımızı kolaylaştırma avantaj ve yararlarına sahipken, İspanyolca Valerio tarafından yayınlanan El Mundo gazetesinde yer alan bir makaleye göre çift taraflı bir kılıç ve birçok dezavantajı vardır.

Yazar, gelişmiş elektronik cihazlar tarafından yayılan radyasyon dalgalarının etkisinden dolayı uyardı; karanlıkta kullanırken ekrandan yayılan ışık, özellikle bu tür ışığın uyku ve yorgunluk hissettirdiği, hem beyin hem de gözler için çeşitli sorunlara neden olabileceğini söyledi.

Yazar, akıllı telefonların ve tabletlerin, esas olarak ekranı izlemenin sürekli eğri duruş nedeniyle boyun ve omurga ağrısında sorunlara neden olduğunu ekledi.

Obeziteye sebep olabilir

Ellerin ve kolların kasları, kullanıcının el bileğinin ortasındaki sinir üzerinde aşırı baskı sonucu oluşan karpal tünel sendromunu geliştirebileceği için bu olumsuz etkilerin bir payına sahiptir. Bu cihazların aşırı kullanımı, kullanıcı aktivitesini azaltabilir ve obeziteye neden olabilir.

Duygusal ve psikolojik düzeyde, mobil bağımlılık ve buna erişimin yetersizliği korkusu strese neden olabilir. Bu semptomlara ek olarak sosyal medyada yeni olan her şeye ayak uyduramadığı için sürekli bir endişe ve depresyon vardır.

Krizler

Cep telefonu bağımlılığının kişisel krizlere ve depresyona neden olabileceğini ve stres ve endişe düzeyini artırabileceğini söyleyen yaşam ve iş eğitimi uzmanı David Pikharano, bu tip insanlar uyuşturucu bağımlılığı çekenlere benzer davranış biçimleri gösterebilir diyor

Bu cihazları günlük sistemimize sokmanın alışkanlıklarımızı değiştirdiği ve bizi başkalarına daha yakın hale getirmesi beklenen cep telefonunun bunun tersini yaptığı bir gerçek.

Genel olarak, sanal baloncuklarımıza sadık kalıyoruz ve gerçek dünyadaki diğer insanlarla etkileşime girmekten kaçınıyoruz.

Pikharano, akıllı telefon teknolojisinin ve İnternet'in dünyadaki insanları birbirine bağlamaya katkıda bulunduğunu, ancak olumsuz etkilerinin bu teknolojinin aşırı ve uygunsuz kullanımına bağlı olduğunu söyledi. Bunun nedeni, kullanım kuralları ve bunun çeşitli olumlu ve olumsuz yönleri hakkında yeterli farkındalığın bulunmamasıdır.

Bundan kaçınmak için İspanyol uzman, aşırı kullanımın neden olduğu stres ve yorgunluk seviyelerini azaltmak için birkaç gün uzakta, günlük rutinden, teknolojiden ve akıllı cihazlardan uzaklaşarak teknolojik toksinlerden kurtulmak için dijital bir tatil yapmayı tavsiye ediyor. 

İşte size teknolojik toksinleri yok etmek için ipuçları veriyoruz:

1- Geceleri akıllı telefonlarınızla aynı odada uyumayın

Bu çözüm, gece iyi uyumak veya telefonun varlığından kaynaklanan karışıklıktan kurtulduktan sonra uyandığınızda tüm gün için etkili bir şekilde planlama yapmamızı sağlayacak.

2 - E-postanızı ve bildirimlerinizi kontrol etmek için zamanları ayarlayın

Her gün mesajları okumak ve cevaplamak için belirli bir zaman ayırmamız gerekiyor, çünkü posta kutusuna ayrılan zamanın günde bir veye iki kez 45 dakikalık süre olduğu ve bunun normalden fazla olduğunu gösterir.

3 - Akıllı telefonunuzu sizden bir kaç metre bırakın

Yazar, bağımlılıktan kurtulmanın en iyi yolunun, bu cihazı oturduğunuz yerden birkaç metre uzakta, tercihen de görüşünüzün dışındaki bir yere koymak olduğunu söyledi. Bu, sosyal medyayı kontrol etmenin bir zamanını durdurmanın faydalı bir yoludur, çünkü telefonu almak için her zaman birkaç metre ayakta durmanız ve yürümeniz gerekir; bu da buna değip değmeyeceğini düşünmenizi sağlayacaktır.

4 - Telefonunuzun sıkıcı görünümlü yapın

Yazar, telefonu dekore etmekten kaçınmak gibi daha yenilikçi bir çözüme değindi. Bu bağlamda, telefonunuzun rengini griye çevirmelisiniz; örneğin, ekranın görsel olarak uyarılmasını engeller ve telefona bağımlılığımızı azaltır.

5 - Kullanımın sınırlandırılması için uygulamaların kullanılması

Bu çözümler yeterli değilse, belirli bir süre kullandıktan sonra sitelerin kapatılmasına izin veren veya İnternet’e göz atmamıza izin verilen sayısı sınırlandıran bazı uygulamaları kabul edebilirsiniz. Ayrıca, en sevdiğiniz uygulamaları erişmesi zor dosyalara her zaman yerleştirebilirsiniz.

6 - Telefonunuzu çantanın içinde tutun

Telefonlarımızı bir çantaya koyabilirsiniz. Bu yapıldıktan sonra, diyaloga odaklanmak ve tüm dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmak mümkün olacak.

Kaynak: Web siteleri

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?