05.12.2009, 02:32

Irak taktiği Taliban'a sökmez

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'a 30 bin Amerikan askeri daha göndermeye kararlı olduğunu ve çekilmeyi 2011'de başlatma taahhüdünü açıkladı. Bu plan temel bir çelişkiyi içeriyor; zira hem asker artırımını onaylıyor, hem de bir çekilme takvimi belirliyor.

Bu çelişki ABD'nin Afganistan'daki siyasi projesine ve askeri operasyonların seyrine olumsuz yansıyabilir. Obama belki de iki yıl sonra çekilmekten söz ederek bu savaşa itiraz eden Amerikalıları rahatlatmaya çalışıyor ve savaşın kazanılmasını da zor görüyor. Fakat bu arada ABD'nin mümkün olduğunca uzun süre kalmasını isteyen Afgan müttefikleri de kızdıracak.

NATO'yla birlikte savaşan Taliban karşıtları ABD'nin iki yıl sonra kendilerini bırakacağını düşünecek. Bu durum savaşçı iradelerini kıracak ve Taliban'a duydukları düşmanlık azalacak. Hatta nihayetinde kazanan taraf olacağı için Taliban'la anlaşmaya çalışacaklar. Obama Afganistan'daki komutanının taleplerini tam olarak yerine getirmeyerek, 40 bin yerine 30 bin asker gönderdi. Zira asker artırımının askeri denklemi çok da değiştirmeyeceğini biliyor. Afganistan Irak değil. Bu nedenle ABD'nin Irak'ta başarılı olduğunu düşündüğü politikaların Afganistan'da harfiyen uygulanması zor. Irak'taki Amerikan projesi savaşın başında Şiilerin ve Kürtlerin desteğini almıştı. Afganistan'daki tabloysa farklı.

Obama'nın Afgan bataklığını önceki yönetimden miras aldığı doğru, ancak bu gerçeği kullanarak cesur kararlar alabilir, kayıpları azaltmak ve ABD'nin saygınlığını kurtarmak için çekilebilirdi. Obama diğer halklar üzerindeki Amerikan hegemonya döneminin sona erdiğini belirtmişi. Bu yeni bakış açısını hayata geçirmenin ilk adımı hatayı itiraf etmek ve Afganistan'daki Amerikan operasyonlarının yol açtığı kan banyosunu durdurmaktır. Afganistan Kaide'nin tek güvenli sığınağı değil. Hatta Kaide'nin şu anki stratejik önem sırasında Afganistan en alt basamakta; Yemen, Somali ve Mağripler gibi daha önemli bölgelerden sonra geliyor.

Obama, güvenli çekilmeyi sağlamak için öncelikler listesinin en tepesine Taliban'la müzakereyi koymalı. Karzai rejimine bel bağlamak onu yenilgilere götürecektir. Obama Afganistan'ı kendi Vietnam'ı kılmak istemiyorsa, yönetimi hızla Taliban'a teslim etmeli. (Londra'da Arapça yayımlanan Kuds ül Arabi gazetesi, başyazı, 3 Aralık 2009)

Kaynak: Radikal

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?