banner39

45 bin çocuk devletsiz-kimliksiz kaldı

The Independent'ın Ortadoğu muhabirlerinden Bel Trew 2011'deki Arap Baharı'ndan bu yana bölgeyi takip ediyor. Bel Trew son yazısında DEAŞ'ın etkin olduğu bölgelerde dünyaya gelen çocukların devletsiz ve kimliksiz olmalarının getirdiği sancılara dikkat çekti.

Irak 02.05.2019, 08:03
45 bin çocuk devletsiz-kimliksiz kaldı

DEAŞ'ın etkin olduğu bölgelerde doğan en az 45 bin Iraklı çocuk, devletsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya. İnsan hakları örgütleri endişe yaratan bu durumu “insani saatli bomba” olarak adlandırıyor.

Norveç Mülteci Konseyi (NRC), salı günü yayımladığı yeni bir raporda, her 5’inden 1’i Irak’taki kamplarda yaşayan onbinlerce küçük çocuğun resmi olarak tanınmadıkları sürece tıbbi bakım, eğitim ve yiyecek karnesi almaktan mahrum kalacağı uyarısında bulundu.

DEAŞ (IŞİD) en güçlü olduğu dönemde Irak’ın neredeyse 3’te 1’ini kontrol ediyordu ve bu yönetim altında doğan çocuklar şimdilerde doğum belgeleri gibi hayati belgelerden yoksun. IŞİD tarafından verilen hiçbir belge Irak devleti tarafından tanınmıyor. Diğer çocukların da ya belgeleri kaybolmuş ya da evlerini terk ettiklerinde belgelerine el konmuş. 

NRC’nin Doğuştan Bariyerler (Barriers from Birth) raporu, bu çocukların belgelerini almalarının birkaç yıl sürebileceğini ortaya koydu.

Aileleri IŞİD üyesi görülen çocuklar içinse belge almanın “neredeyse imkansız” olduğu uyarısında bulunan NRC, bunun binlerce masum çocuğun kolektif cezalandırılmasıyla sonuçlanacağını söyledi.

NRC Genel Sekreteri Jan Egeland konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Çocuklar akrabalarının işlediği suçlardan dolayı sorumlu tutulamaz. Ancak yine de birçoğunun Irak vatandaşı olarak temel hakları yok sayılıyor. Olası bir insani saatli bomba ile karşı karşıyayız. Bu çocukların tıbbi hizmetlerden yararlanmasına ve eğitim almasına izin vermek, kısacası var olma haklarını sağlamak, onların ve ülkenin geleceği için sürdürülebilir bir gelecek yaratmanın anahtarı. Eğer bir toplum, içinde devletsiz çocuklardan müteşekkil bir nesle izin veriyorsa huzura eremez” dedi.

IŞİD yönetimdeyken, doğumların, evliliklerin ve ölümlerin kayıt altına alınmasını da içeren kendi devlet bürokrasisini kurdu. ABD destekli güçlerin IŞİD’i ve ‘halifeliği’ yenmesinin ardından grupla bağlantılı birçok aile ve sivil kamplara yerleştirildi. Halen 225 bin çocuğun Irak’ta bu gibi kamplarda yaşadığı tahmin ediliyor.

NRC raporu, önümüzdeki haftalarda Suriye’den ülkelerine dönmesi beklenen 30 binden fazla Iraklıyla beraber kayıt dışı çocukların sayısında ciddi bir artış yaşanabileceği uyarısında da bulundu. Dönüş yapacakların yüzde 90’ının IŞİD’le bağlantısından şüphelenilen eş ve çocuklar olduğu düşünülüyor.

NRC’ye göre, Irak’taki 80 bin hanede en az bir kimlik belgesinden yoksun aile üyesi var. Egeland kayıt dışı çocukların tıpkı diğer Irak vatandaşları gibi var olma haklarının sağlanması gerektiğine dikkati çekerek, “Bu sorun derhal çözülmezse, kayıt dışı çocukların toplumun kıyısında kalma riski var. Bu, gelecekteki uzlaşma şansı çabalarını ciddi şekilde baltalıyor” diye konuştu.  

Öte yandan, Irak’taki IŞİD bağlantılı yabancı çocuklar da risk altında ve birçok ülke onları geri almaya yanaşmadığından burada ne kadar kalacakları belirsiz. Reuters’a göre, en az 700 IŞİD savaşçısı çocuğu Bağdat’taki bir merkezi kadın hapishanesinde sıkışmış halde. Bunların 200’den fazlası cezaevinde doğdu.

Kaynak: İndependent Türkçe

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?