banner15

8 milyon Iraklı yardıma muhtaç halde

Iraklı bakan Derbaz Muhammed ülkede yardıma muhtaç halde olanların sayısının 8 milyon olduğunu söyledi

8 milyon Iraklı yardıma muhtaç halde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Derbaz Muhammet, ülkenin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini belirterek 8 milyon kişinin yardıma muhtaç olduğunu bildirdi.

Geçen hafta ABD, Avrupa Birliği (AB), Türkiye ve Irak'ın katılımıyla İstanbul'da göçmenlerin sorunlarının ele alındığı toplantıya katılan Muhammet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İstanbul'daki toplantı göçmenlerin sorunlarını çözmek üzere yapıldı. Çünkü Irak'ta güvenlik probleminden sonra en büyük büyük mesele iç göç krizidir" dedi.

Toplantıda katılımcı ülkelere Irak'taki sığınmacı krizi için yardım çağrısında bulunduklarını aktaran Muhammet, "Irak'ta 8 milyon yardıma muhtaç ve 1 milyon 300 bin kişi de evini terk etmiş durumdadır. Bunların dışında yüz binlerce vatandaşımız temel gıda ihtiyacını temin edemiyor ve açlık tehlikesiyle karşı karşıya" diye konuştu.

AB ülkelerinin, bu süreçte o kadar sığınmacıyı kabul edemeyeceklerini kendilerine ilettiğini kaydeden Muhammet, bu sorunun çözümü için önümüzdeki aylarda Bağdat'ta uluslararası bir konferans düzenleyeceklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2015, 16:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35