ABD ile Peşmerge arasında ilk askeri anlaşma

ABD ve IKBY arasında IŞİD'e karşı ortak mücadele için protokol imzalandı, protokol ABD ile bölge yönetimi arasındaki ilk askeri anlaşma oldu

ABD ile Peşmerge arasında ilk askeri anlaşma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) IŞİD’in Musul’dan çıkarılmasına ilişkin birlikte daha kapsamlı hareket etmesini öngören askeri protokol imzalandı.

Anlaşmaya varılan protokol dolayısıyla Erbil'in Selahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda imza töreni düzenlendi.

IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin de katıldığı törende söz konusu askeri protokolü ABD adına Savunma Bakanlığı Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Ellisa Slotkin, IKBY adına ise İçişleri Bakanı Kerim Sincari imzaladı.

Salahaddin kentindeki imza töreninden sonra basına açıklama yapan IKBY Başkanlık Sözcüsü Ümit Sabah, “Bugün çok önemli bir toplantı yapıldı. Toplantının ana gündem maddesi, özellikle terörle mücadele konusunda (ABD öncülüğündeki) uluslararası koalisyon güçleri ve Kürt Bölgesi arasındaki ortak strateji ve işbirliğiydi” dedi.

ABD ve IKBY yetkilileri tarafından imzalanan protokolün yaklaşık iki yıldır Peşmerge ve koalisyon güçleri arasındaki dayanışmanın ürünü olduğunu söyleyen Sabah, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Kürdistan Başkanı (Mesud Barzani) ve ABD Savunma Bakanı (Ashton Carter) arasında Aralık 2015'te önemli bir toplantı gerçekleşmişti. Bu toplantıda ikili iş birliğinin gelecekte daha da güçlendirilmesi için protokol sürecinin hazırlanmasına karar verilmişti. Bu anlaşma DAİŞ ile mücadele eden tarafların özellikle Musul'u kurtarma operasyonunda nasıl daha kapsamlı ortak hareket edeceklerine dair maddeler içeriyor.”

CARTER BARZANİ’Yİ ARADI

Bu arada dün Irak’ın başkenti Bağdat’ta temaslarda bulunan ABD Savunma Bakanı Carter, IKBY Başkanı Barzani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. IŞİD’le savaş, Peşmerge Güçleri, koalisyon güçleriyle Irak Ordusu’nun işbirliğinin konuşulduğu görüşmede Carter, ABD’nin peşmerge güçlerine verdiği desteğinin devam edeceğini söyledi.

Söz konusu protokol, ABD ile IKBY arasında ilk askeri anlaşma oldu.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2016, 18:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35