banner39

ABD: Irak Ordusu'na eğitim şart!

ABD, Irak askerlerinin IŞİD'e karşı kara saldırısı yapacak seviyeye gelmesinin aylar alacağını açıkladı

Irak 24.10.2014, 17:23 24.10.2014, 17:46
ABD: Irak Ordusu'na eğitim şart!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak ordusunun IŞİD'e karşı karada savaşabilmesi ve başarılı olabilmesi için aylar sürecek bir askeri eğitimden geçmesi gerektiği söyleniyor. Açıklama CENTCOM'dan geldi. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM, Musul'u bir gecede, tek bir kurşun dahi sıkmadan terk eden eden Irak ordusunun, şimdi IŞİD'e karşı yeniden kendilerinden eğitim almaya ihtiyacı olduğunu duyurdu. Musul'u terkeden Irak ordusunu da ABD eğitmişti.

CENTCOM'dan yapılan açıklamada, Irak ordusunun IŞİD'i kara operasyonuyla geriletme kabiliyetinin olmadığı söylenirken, IŞİD'le karada savaşacak seviyeye gelmesi için aylar sürecek bir askeri eğitimden geçirilmesi gerektiği vurgulanıyor. Ancak CENTCOM, Irak ordusunun bu operasyonları ne zaman başlatacağı konusunda ise, Irak'taki siyasi durumun ve mevsim şartlarının etkisini işaret ediyor.

Açıklamada, Irak ordusunun IŞİD işgali altında bulunan bölgeleri geri almasının zaman alacağının altı çizilirken, Musul gibi büyük kentlerin ise IŞİD'in elinden hemen alınamayacağına özellikle dikkat çekildi

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?