banner39

ABD, Irak'ı silahlandırmayı hızlandırdı

ABD'nin son günlerde Irak'a yönelik silah sevkiyatını hızlandırdığı bildiriliyor

Irak 26.02.2015, 14:36 26.02.2015, 14:36
ABD, Irak'ı silahlandırmayı hızlandırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, Irak'a yönelik gerçekleştirdiği silah sevkiyatını son günlerde hızlandırmaya başladı. ABD'nin bu hafta içerisinde 17,9 milyon dolar değerinde mühimmat ve 10 bin adet M16 piyade tüfeğini Irak'a gönderdiği kaydediliyor. 

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon açıklamasında Irak'a sevkiyatı yapılan silah ve mühimmatın IŞİD'le mücadele için kullanılacağı belirtiliyor. ABD, IŞİD'e karşı Irak askerlerine askeri eğitim veriyor ve silah yardımında bulunuyor. Ancak son günlerde artan silah sevkiyatının, Musul'a yapılağı söylenen büyük operasyon için bir hazırlık olduğuna yönelik iddialar bulunuyor. 

Irak ordusunun silahlandırılmasıyla ilgili açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Albay Steve Warren Irak'a gönderilen diğer mühimmat ve silahların 10 bin gece görüş dürbünü, 100 bin patlayıcı düzeneği, binlerce çelik yelek, 250 bireysel zırh, 232 Hellfire füzesi olduğunu aktardı. Ayrıca bin 570 Hellfire füzesinin daha Irak'a gönderileceği belirtiliyor. 

Musul'u IŞİD'den geri almak için başlatılması planlanan operasyon için gönderildiği kaydedilen silahları kimin kullanacağı konusunda henüz bir netlik bulunmuyor. Peşmerge gruplarının da IŞİD'e karşı savaşmak için silah desteği talep ettiği biliniyor. 

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?