banner39

ABD, Irak'taki Kürt partilerini terör listesinden çıkarıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Irak ve İran Danışmanı Brett McGurk, Barzani ve Talabani'nin partisinin en yakın müttefikleri olduğunu belirterek partilerinin Amerikan “terör örgütleri” listesinden çıkarılacağını söyledi

Irak 09.02.2014, 17:59 09.02.2014, 17:59
ABD, Irak'taki Kürt partilerini terör listesinden çıkarıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) ABD'nin terör listesinden çıkarılıyor.

Basnews'te yer alan habere göre ABD Dışişleri Bakanlığı Irak ve İran Danışmanı Brett McGurk, iki Kürt partisinin en kısa zamanda Amerikan “terör örgütleri” listesinden çıkarılacağını açıkladı.

ABD  Dışişleri Bakanlığı İran ve Irak Danışmanı McGurk, kendisine sunulan bir soru önergesine verdiği cevapta "Kürtler bizim Irak’taki en yakın müttefiklerimimizdir. Terörizme karşı savaşta bölgede barış ve huzuru sağlamak için çok ciddi katkıları oldu. Bu yüzden KDP ve KYB gibi önemli iki Kürt partisinin halen ABD’nin terör örgütleri listesinde olması kabul edilemez. En kısa zamanda bu partiler, listeden çıkarılacaktır" dedi.

Barzani’ni 15 Ocak’tan itibaren Avrupa ve ABD’de bir dizi temaslarda bulunacağı açıklanmasına rağmen ABD ziyareti bölümü programdan kaldırılmıştı. Barzani’nin ABD ziyaretini partisinin terör listesinden çıkarmadığı için yaptığı iddia edilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?