banner39

ABD teyit etti: PYD'ye hava savunma kalkanı

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü Albay Sean Ryan, ABD’nin Menbiç ve Kobani’deki askeri varlığını arttırarak bu alana yeni radar ve füze savunma sistemleri yerleştirdiğine ilişkin haber ve fotoğraflarla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Irak 18.09.2018, 21:00
ABD teyit etti: PYD'ye hava savunma kalkanı

Hürriyet'in haberine göre, Bağdat’tan video konferansla Pentagon’daki gazetecilerin sorularını yanıtlayan Albay Sean Ryan, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) operasyon başlattığı Hacın bölgesinde tahminen 1500 ila 2000 civarında DEAŞ’lı olduğunu kaydetti. DEAŞ’lıların kazdıkları tüneller nedeniyle hareket serbestisinin olduğuna dikkat çeken Ryan, bu nedenle de tam rakam vermenin mümkün olmadığını ve operasyonun yavaş ilerlediğini dile getirdi.

Son haftalarda ABD’nin Menbiç ve Kobani’deki askeri varlığını arttırarak bu alana yeni radar ve füze savunma sistemleri yerleştirdiğine ilişkin haber ve fotoğraflar da sözcü Ryan’ın gündemindeydi. Ryan, sosyal medyada son dönemde yayılan fotoğrafların eski olduğunu söyledi ancak fotoğraflardaki radarları bölgeye yerleştirdiklerini teyit etti. Ryan kuzeydoğu Suriye’deki ABD teçhizatı konusunda şunları söyledi:

‘Evet biz o radarları yerleştiriyoruz. Havadaki uçaklarımızı ve yerdeki askerlerimizi korumak için her zaman yaptığımız bir şey. Ancak bu bölgedeki askeri varlığımızın arttığı anlamına gelmez. Sahadki güçlerimizin tam güvende olması için sürekli olarak yapageldiğimiz bir şey.’

Kuzeydoğu Suriye’de halihazırda görev yapan Amerikan askerlerinin misyonunun ne kadar süre daha devam edeceğine ilişkin soru üzerine Ryan, Savunma Bakanı James Mattis’in geçen haftalarda yaptığı açıklamayı hatırlattı. Ryan, ‘Bakanımızın da söylediği gibi bu üç şeye bağlı; birincisi DEAŞ bitecek, ikincisi yerel güçler eğitilerek güvenliğin tesis edilmesini devralmaları sağlanacak, üçüncüsü olarak da umuyoruz Cenevre’deki siyasi süreç başarılı olacak’ diye konuştu. Cenevre’de 14 Eylül’de yapılan toplantıya işaret eden Ryan, ‘O toplantıdan çıkan sonuçların detayını görmedim ama şu anda üzerinde ilerlediğimiz temel budur’ diye ekledi.

YPG Menbiç'in parçası olmayacak

Ankara ile Washington’ın Haziran ayında üzerind anlaştıkları Menbiç yol haritasının uygulanmasındaki aksamaların hatırlatılması üzerine Albay Ryan, şunları söyledi.

‘Menbiç dışındaki 46 numaralı bağımsız ama koordineli devriyeleri yeni tamamladık. Menbiç’in şu anda Suriye içinde bir umut ışığı olduğunu düşünmek istiyorum. Zira orada istikrar var, dükkanlar açık, insanlar rahatlıkla dolaşabiliyor. DEAŞ ya da diğerlerinden kaynaklı habis faaliyetlerin izi yok denecek kadar az. Dolayısıyla da Türkiye ile koordineli olarak devam ettiğimiz devriyelerin işe yaradığını düşünüyorum.’

ABD askerleri ile ortak devriyesi için Türk askerlerinin eğitiminin sürdüğünü vurgulayan Ryan, ortak devriye için bir tarih vermekten kaçındı. Ortak devriye için gereken hazırlıkların yapıldığı bir aşamada olduklarını belirten Ryan, Menbiç’te çok az sayıda güvenlik sorunu yaşanmasının Türklerle koordineli devriyelerin başarılı olmasının ilişkin en önemli işareti olduğunu dile getirdi.

PKK’nın Suriye kolu YPG’nin Menbiç’ten tam olarak çekilip çekilmediğine ilişkin soru üzerine Ryan, ‘Takip edebildiğim kadarıyla o bölgede hiç değilse çok az YPG’li kaldı. YPG’nin Menbiç’in bir parçası olmayacağına ilişkin anlaşmaya bağlıyız’ dedi.

"Irak, gelecek günlerde önemli kararlar alacak"

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump'ın DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, "Iraklı kardeşlerimiz ve ortaklarımız bu kararı kendileri alacak ve anayasaya bağlı bir hükümet kurulacak." dedi.

McGurk, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yer alan Süleymaniye kentindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'ni (KYB) ziyaret etti.

Basına kapalı gerçekleşen toplantı sonrası KYB Politbüro Sorumlusu Mela Bahtiyar ile birlikte gazetecilere değerlendirmelerde bulunan McGurk, Irak'ın bağımsız, egemen ve güçlü yeni bir hükümet kurmaya doğru ilerlediğine inandıklarını ifade etti. 

"Hükümetin kurulması için Irak, gelecek günlerde önemli kararlar alacaktır." diyen McGurk, "Iraklı kardeşlerimiz ve ortaklarımız bu kararı kendileri alacak ve anayasaya bağlı bir hükümet kurulacak." dedi. 

KYB Politbüro Sorumlusu Bahtiyar da hükümetin kurulması için durumun başkent Bağdat'ta büyük oranda netleştiğini, Kürtlerin de nihai karar verme vaktinin geldiğini söyledi. 

Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve KYB'nin görüşmelerinin de ciddi olduğunu aktaran Bahtiyar, her durumda Kürtlerin kendi içerisinde birlikte hareket etmesi ve cumhurbaşkanlığı için de tek aday göstermeleri gerektiğine vurgu yaptı. 

Irak'ta, 12 Mayıs'taki genel seçimlerden bu yana ABD, yeni hükümetin kendisine yakın olmasını sağlamak için McGurk üzerinden siyasi taraflarla sıkı bir görüşme içerisinde. Bu sebeple McGurk, sürekli bir şekilde hem Irak merkezi hükümeti hem de IKBY'deki siyasi partilerin önde gelenleriyle toplantılar düzenliyor. 

Saddam Hüseyin rejiminin yıkılmasından sonra siyasi partiler arasında yapılan anlaşmaya göre, ülkede Sünnilere meclis başkanlığı, Şiilere başbakanlık, Kürtlere ise cumhurbaşkanlığı verilerek, yönetim etnik ve mezhepsel kimlik üzerinden paylaşılıyor. 

Irak'ta cumhurbaşkanını 2005'ten bu yana Kürtler arasında belirleyen taraf, Süleymaniye merkezli Kürdistan Yurtseverler Birliği oldu. Ancak KDP, 12 Mayıs genel seçimlerinden bu yana, cumhurbaşkanlığının her daim KYB'ye verileceğine dair herhangi bir anlaşma yapılmadığını, bu sebeple kendi adaylarının da olabileceğini dile getiriyor.
 

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?