ABD yine yanlışlıkla vurdu; 90 Irak askeri ölü

ABD savaş uçaklarının ‘yanlışlıkla’ Musul’da Irak ordu birliklerini hedef alması sonucu en az 90 Irak askeri öldü, 100 asker de yaralandı.

ABD yine yanlışlıkla vurdu; 90 Irak askeri ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD savaş uçaklarının, Musul'da ‘yanlışlıkla’ Irak ordu birliklerini hedef alması sonucu en 90 Irak askeri ölürken, 100'den fazla asker de yaralandı. Saldırıda çok sayıda Irak zırhlısı da ağır hasar gördü. 

Sputnik'in Irak ordu kaynaklarına dayanan haberine göre, Musul yakınlarındaki 9. Tümen ABD savaş uçaklarının saldırısına uğradı hemen ardından da DEAŞ'in aynı bölgede saldırıları sonrası bazı Irak askerleri esir düştü

GEÇEN HAFTA DA SİVİLLER ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ; YİNE 'YANLIŞLIKLA'

Irak'ın batısında DEAŞ kontrolündeki El Kaim kentine düzenlenen hava saldırısında, pazar yerini hedef alan Irak uçakları en az 50 sivili öldürmüştü Irak, pazar yerinin yanlışlıkla bombalandığını iddia etti. Bazı Iraklı yetkililer ise uçakların Irak değil ABD uçağı olduğunu ve cami yerine yanlışlıkla pazarın bombalandığı iddiasında...

ABD İKİ YILDAN BERİ SÜREKLİ IRAK ORDUSUNU YANLIŞLIKLA VURUYOR

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Irak'ın Felluce kentine düzenlediği hava saldırısında en az 30 Irak askeri ölmüştü. Bu olaydan 5 ay önce de, ABD saldırılarında Irak ordusu ve milis güçler hayatını kaybetmişti.

SÜNNİ AŞİRETLERİ VURDU; 'YANLIŞLIKLA' DENDİ

Irak'ın Musul kentinde uluslararası koalisyona ait savaş uçaklarının bu yılın 5 Ekimi'nde Iraklı Sünni aşiretlerin desteklediği Haşdu'l Aşair'e bağlı güçleri "yanlışlıkla" vurması sonucu 20 kişinin hayatını kaybetmişti. 

Geçtiğimiz yılın 15 Haziran'ında ise ABD'ye ait savaş uçaklarının, Felluce'de askeri bir karargahı "yanlışlıkla" vurması sonucu en beş Iraklı asker ölmüştü.

Yine geçtiğimiz yılın Aralık ayında ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Felluce kentine düzenlediği hava saldırısında en az 30 Irak askeri öldürülmüştü.

ABD Ordusu 7 Kasım 2015'te Suriye'de müttefiki PYD'yi bombalayıp 45 PYD'liyi öldürürken, bu yılın Eylül ayında da Deyrüz Zor'da Esad'ın karargahını yine yanlışlıkla hedef almış ve en az 62 Esad askerini öldürmüştü. Bu saldırıyla ilgili olarak Obama yönetiminden özür açıklaması gelmişti. 

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2016, 19:02
YORUM EKLE

banner33

banner37