banner39

ABD'den Irak ve Suriye'de kara saldırısı sinyali

Obama'nın IŞİD'le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi Allen, IŞİD’e karşı hava operasyonlarının sonuç verdiğini, vakti geldiğinde kara operasyonun da başlatılacağını bildirdi

Irak 29.12.2014, 09:17 29.12.2014, 09:26
ABD'den Irak ve Suriye'de kara saldırısı sinyali

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi emekli general John Allen, IŞİD’e karşı hava operasyonlarının ilk sonuçlarını vermeye başladığını, petrol ticaretine darbe vurulduğunu belirterek, "IŞİD’in artık maaşları ödemekte zorlandığı anlaşılıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Allen, Alman Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, IŞİD’le mücadelede kararlı adımların sürdüğünü ancak tümüyle etkisiz hale getirilmesinin zaman alacağını, bu konuda kesin bir tarih veremeyeceğini belirtti.

İlk aşama olarak IŞİD’in Suriye ve Irak’ta ilerleyişinin durdurulduğunu, geri çekilmeye zorlandığını bildiren Allen, bundan sonraki aşamalarda örgütün silah temin etmesinin engellenmeye çalışılacağını, örgütle ideolojik olarak da mücadele edileceğini kaydetti.

IŞİD için örgütün Arapça kısaltması olan IŞİD kısaltmasını kullanmayı tercih eden emekli General, "Askeri operasyonlarımız bu grubun petrol ticaretinden elde ettiği geliri çok ciddi olarak azalttı. IŞİD’ın artık maaşları ödemekte zorlandığı anlaşılıyor" değerlendirmesini yaptı.

IŞİD’e karşı bugüne kadar hava operasyonlarına ağırlık verildiğini, Irak askerlerine ve Peşmerge güçlerine askeri eğitimin devam ettiğini ifade eden Allen, "Vakti geldiğinde kara harekatı da başlatılacak. Bunun için eğitim donatım faaliyetleriyle Irak güvenlik güçlerinin IŞİD ile savaşabilecek duruma gelmeleri gerekiyor" görüşünü paylaştı.

ESAD'IN ÇEKİLMESİ BELİRLEYİCİ OLACAK

"ABD için IŞİD mi yoksa Esad mı daha büyük bir tehlike" sorusuna "Esad tüm bölge için bir baş belası" yanıtın veren John Allen, Esed’in Suriye’de yaptıklarının IŞİD ve benzeri grupların oluşmasına yol açtığını bildirdi.

Allen değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

"IŞİD, ABD ve Amerikan çıkarları için tehlike oluşturuyor, Esad'ın ve ekibinin iktidardan çekilmesi bölgenin geleceği açısından belirleyici olacaktır. Bu Suriye’de istikrarlı bir ortama dönüşü beraberinde getirebileceği gibi tüm bölge için de olumlu etkiler sağlayabilir. Suriye’de yeni bir siyasi düzenin kurulması temel sorunları çözmede, en azından bu yönde büyük bir adım olacaktır."

Allen, Esad'ın son dönemde güç kazandığı iddialarının doğru olmadığını belirterek "Esad birçok çatışma bölgesinde zorluklarla karşı karşıya bulunuyor. Güneyde işler onun açısından iyi gitmiyor. Mevcut yaptırımlar da rejimi çok ciddi olarak zora sokmuş durumda" ifadesine yer verdi.

IŞİD’le mücadelede çabaları koordine etmek amacıyla İran’ı ziyaret edip etmeyeceği sorusuna Allen, "Bu konuda çok basit bir yanıtım var: Asla. Koalisyon içindeki çalışmalarımızı İran ile koordine etmemiz söz konusu değil" yanıtını verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?