banner15

ABD'den Irak'a 155 milyon dolarlık yardım

ABD, 2003 yılında işgal ettiği Irak'a ihtiyaçlarını karşılaması için 155 milyon dolar yardım yapacağını açıkladı

ABD'den Irak'a 155 milyon dolarlık yardım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, 2003 yılında işgal ettiği Irak'a çatışmalarda yerle bir olmuş bölgelerin ihtiyacını karşılamaları için 155 milyon dolar yardım yapacağını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, Irak’ın başkenti Bağdat’ı ziyareti sırasındaki Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, acil desteğe ihtiyaç duyan hem Irak içerisindeki hem de bölge genelindeki yerlerinden olmuş ve çatışmalardan etkilenmiş Iraklılar için kullanılmak üzere bu ülkeye 155 milyon dolarlık yeni yardımda bulunacaklarını açıkladığını duyurdu.

Açıklamada, Ocak 2014’ten bu yana 3,4 milyonu aşkın Iraklı’nın yerlerinden olduğu, BM rakamlarına göre de ülkedeki 33 milyonluk toplam nüfusun 10 milyonunun acil insani yardıma ihtiyaç duyduğu bilgisine yer verildi.

Amerika’nın açıkladığı yeni yardımların, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve diğer ilgili uluslararası örgütler kanalıyla, sığınmacıların barınmaları, korunmaları, su ve hijyen malzemesi, sağlık hizmetleri, gıda ürünleri ve diğer hayati ihtiyaçların karşılanmasına katkıda bulunacağı kaydedildi. Yardımlar ayrıca, çatışmalardan etkilenen çocuklara eğitim ve psikolojik destek sunulmasında kullanılacak. Ülkede şu anda okul çağına gelmiş 1 milyonu aşkın çocuk, yani ülkedeki toplam çocukların yüzde 20’si, okula gidemiyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2016, 10:18
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48