Alimler Birliği: IŞİD'in Hilafet ilanı seraptan ibaret

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Başkan Yardımcısı Raysuni, Irak'ta hilafet ilan edilmesi, fiili olarak ve İslam hukuku açısından vehim, serap ve rüyadan öte bir şey değil dedi

Alimler Birliği: IŞİD'in Hilafet ilanı seraptan ibaret

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Başkan Yardımcısı Dr. Ahmed er-Raysuni, Irak'ta hilafet ilan edilmesinin "vehim ve rüyadan öte bir şey" olmadığını belirtti.

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) hilafet ilanını Fas'ta yayımlanan Et-Tecdid gazetesine değerlendiren Raysuni, "Müslüman toplumlar, silah ve kaba kuvvetle kurulan baskıyla mücadele ederken, yeni bir grup aynı üslupla gelerek halifesini belirlediğini açıklıyor. Bu grup, sahtekarlıkla gelerek takipçilerinden ilan ettiği halifesine uymasını istiyor. Irak'ta hilafet ilan edilmesi, fiili olarak ve İslam hukuku açısından vehim, serap ve rüyadan öte bir şey değil" dedi.

Irak'taki gelişmelerin ABD işgali ve hükümetin zulüm ve baskısının sonucu olduğunu kaydeden Raysuni, "Yaşananlar Saddam Hüseyin, ABD işgali ve İran destekli mezhepçi hükümetin uzun süreli zulüm ve baskısının meyvesidir. Irak'ta yaşananların doğrudan sorumlusu bunlardır" ifadelerini kullandı.

IŞİD, 29 Haziran'da, Irak'ta hilafet devleti kurduğunu ve örgütün lideri Ebubekir el-Bağdadi'yi de halife ilan ettiğini duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 12:28
YORUM EKLE

banner33

banner37