banner39

Allavi'den IŞİD'le mücadele için ilginç teklif

Allavi, IŞİD'le mücadelede etkin olabilecek eski rejim yetkililerinden bazılarının serbest bırakılmasını

Irak 10.05.2015, 14:43 10.05.2015, 14:43
Allavi'den IŞİD'le mücadele için ilginç teklif

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi, Başbakan Haydar el-İbadi'den "toplumsal ve askeri alanda ağırlığı olan, özellikle Sünni bölgelerde IŞİD'e karşı toplumu harekete geçirmede etkili olabilecek eski rejim yetkililerinden bazı isimlerin serbest bırakılmasını" istediğini belirtti.  

Allavi, birkaç hafta önce yaptıkları toplantıda, İbadi'den IŞİD'e karşı mücadelede, siyasi ve askeri alanda nüfuz sahibi bazı eski rejim yetkililerinin serbest bırakılmasını istediğini söyledi. Aralarında eski lider Saddam Hüseyin döneminde Savunma Bakanlığı yapan Sultan Haşim'in de bulunduğu bu yetkililerin serbest bırakılmasını istediğini ifade eden Allavi, İbadi'nin bu talep karşısındaki cevabına ilişkin ise bilgi vermedi.

Söz konusu isimlerin, Musul, Enbar ve Salahaddin gibi büyük ölçüde IŞİD'in denetiminde olan bölgelerde bulunan Sünni nüfusa, örgütle mücadele açısından psikolojik ve askeri destek sağlayabileceğine işaret eden Allavi, bu tür adımların radikal gruplarla mücadelede güç toplama ve kesintiye uğrayan ulusal uzlaşı yolunda hükümetin ortaya koyduğu iyi niyet göstergesi olarak görüleceğini ifade etti.

Saddam Hüseyin döneminin önde gelen isimlerinden 1944 doğumlu Sultan Haşim, 80'li yıllardan bu yana Irak'ın girdiği bütün savaşlara katılmıştı. Haşim 1995-2003 yıllarında Savunma Bakanı olarak görev yapmıştı. 

ABD'nin arananlar listesinde yer alan Haşim, 2003 yılında ABD güçleri tarafından yakalanmış, çıkarıldığı mahkemede hakkında idam kararı verilmesine rağmen eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve şimdiki Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un bu kararı onaylamaması nedeniyle hüküm şu ana kadar infaz edilmemişti. 

Irak'ta ordu, El-Haşdu'ş Şabi (Halk Topluluğu) güçleri ve Peşmergeler uluslararası koalisyonun da sağladığı hava desteği ile IŞİD'in elinde bulunan bölgeleri geri almaya çalışıyor. 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?