banner15

Alman Savunma Bakanı Leyen Erbil'de

Almanya Savunma Bakanı Leyen, Erbil'de IKBY Başkanı Barzani ile görüştü

Alman Savunma Bakanı Leyen Erbil'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'yle bir araya geldi.

Erbil'in Selahaddin ilçesindeki başkanlık konutunda gerçekleşen görüşmenin ardından Barzani ile Leyen ortak basın toplantısı düzenledi.

Barzani, Leyen'in üçüncü kez Kürt bölgesine geldiğini vurgulayarak, "Bu ziyaret, Kürdistan bölgesi ile Almanya arasındaki güçlü ilişkilerin, Kürt ile Alman kardeşliğinin bir nişanesidir. Ayrıca Sayın Leyen'in de Peşmerge güçleriyle Alman askerleri arasındaki iş birliğine verdiği özel önemin bir sonucudur" dedi.

Almanya'nın gönderdiği askeri ve silah yardımından dolayı teşekkür eden Barzani, "Bu silahlar, savaş denkleminin değişmesine büyük bir etki yaptı. Bu ülkenin yaptığı insani yardımlar da takdire şayandır. Ayrıca, sığınmacılara kapılarını açan ilk ülkelerden olması da dikkate değerdir. Almanya, çok sayıdaki sığınmacıya kucak açmıştır" şeklinde konuştu.

"IŞİD, İNSANLIĞIN VE DİNLERİN ORTAK DÜŞMANIDIR"

Alman Savunma Bakanı Leyen de Peşmerge güçlerine yönelik yardımlarına değinerek, "Kürdistan bölgesi ile çok eskiye dayanan bir dostluğumuz var. IŞİD savaşından sonra da örnek bir iş birliği sergiledik. Bu süreçte karşılıklı güven güçlenmiş ve ilerlemiştir. IŞİD'le mücadelede yaşadığımız tecrübe, gelecekte daha iyi çalışmalar yapabileceğimizi gösterdi" ifadelerini kullandı.

Peşmerge güçlerinin IŞİD'e karşı "büyük zaferler elde ettiğine" değinen Leyen, "Almanya olarak sadece terörizmle mücadeleyi değil, aynı zamanda mağdur insanlar için mutlu bir gelecek kurmanın da gerekli olduğunu düşünüyoruz. Tüm tarafların üzerinde durması gereken hususlardan biri de budur" diye konuştu.

IKBY'ye askeri ve insani desteklerinin süreceğini söyleyen Leyen, Aralık 2014'ten itibaren, IŞİD'le mücadele eden uluslararası koalisyonun komutanlığını Almanya'nın üstleneceğini bildirdi.

IŞİD'in ortak düşman olduğunu vurgulayan Leyen, sözlerini şöyle tamamladı:

"IŞİD, insanlığın ve dinlerin ortak düşmanıdır. O nedenle tüm devletlerin ona karşı mücadelede aktif olması lazım. Bizim Kürdistan bölgesine yapacağımız yardım aynı zamanda Bağdat'a ve tüm Irak'a yapılmış gibidir. Irak, tüm unsurlarıyla IŞİD'e karşı galip gelebilir."

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 16:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35