banner39

Almanya Savunma Bakanı Leyen Erbil'de

Almanya Savunma Bakanı Leyen, IKBY'ye yaptığı 4'üncü ziyaretinde ilk defa resmi bir törenle karşılanmadı. Leyen, Erbil kentindeki temaslarında Peşmerge ve Alman askerlerini ziyaret etti

Irak 11.02.2018, 17:04 11.02.2018, 17:04
Almanya Savunma Bakanı Leyen Erbil'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentine yaptığı 4'üncü ziyaretinde ilk defa resmi bir törenle karşılanmadı.

Irak ziyareti çerçevesinde başkent Bağdat'tan sonra Erbil'e gelen Leyen, Peşmerge Bakanlığı'nda Genel Kurmay Başkanı Cemal Eminki ve Alman askerlerle bir araya geldi.

Bakanlık'taki temaslarının ardından kentte Almanya tarafından inşa edilen "Peşmerge Hastanesi'nin" yapımını yerinde takip eden Leyen, buradaki inşa süreci hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Hastanenin inşası hakkında bilgi aldıktan sonra gazetecilere açıklama yapan Leyen, terör örgütü DEAŞ ile mücadele konusunda Almanya ve Erbil arasında son 3,5 yıl içerisinde yoğun bir temasın yaşandığını hatırlatarak, Peşmerge'ye verilen eğitimden sonra nasıl iyi bir seviyeye ulaştıklarını kendi gözleriyle gözlemleyebildiklerini ifade etti.

Terörün ortadan kaldırılmasıyla, bölgeye tam istikrarın geleceğinin söylemenin mümkün olmadığını aktaran Leyen, Irak'ın yeni bir sürece girdiğini, Irak merkezi hükümetinin desteğiyle verilen mücadele sonucu elde edilen kazanımların hayata geçirilmesinin gerektiğini kaydetti.

Leyen, ilk defa 25 Eylül 2014 tarihinde DEAŞ'ın Irak'taki saldırılarının hız kazandığı bir dönemde ziyaret etmişti. Geçen bu süre zarfından üç defa Erbil'de üst düzey yetkililerce karşılanmıştı ancak bu seferki Erbil ziyaretinde herhangi bir resmi törenle karşılanmaması dikkati çekti.

Alman Bakan'ın, resmi bir törenle karşılanmamasının, Irak merkezi hükümetinin Erbil'e uyguladığı diplomatik yaptırımlardan kaynaklandığı iddia ediliyor. Nitekim daha önce eski IKBY Başkanı Mesut Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani tarafından kabul ediliyordu.

Almanya'nın Peşmerge güçlerine eğitim vermek için IKBY'de yaklaşık 150 askeri bulunuyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü