banner39

Altı binden fazla IŞİD'li öldürülmüş

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Jones, geçtiğimiz yazdan bu yana altı binden fazla IŞİD mensubunu öldürdüklerini iddia etti

Irak 23.01.2015, 15:53 23.01.2015, 15:53
Altı binden fazla IŞİD'li öldürülmüş

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Stuart Jones, IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyon güçlerinin hava saldırısı sonucu 6 binden fazla örgüt mensubunun öldürüldüğünü ileri sürdü. Jones, bu çerçevede örgütün komuta kademesinin yarısının da yok edildiğini iddia etti.

Al Arabiya televizyonuna konuşan ABD'li Büyükelçi Jones, "Hava saldırıları ile şu ana kadar Irak ve Suriye'de 6 binden fazla IŞİD mensubunun öldürüldüğünü tahmin ediyoruz" dedi. Bu rakamların IŞİD'in zayıfladığını gösterdiğini savunan Jones, örgütün komuta kademesinin yarısının da öldürüldüğünü sözlerine ekledi.

ABD Büyükelçisi Jones'un, IŞİD'in komuta kadrosunun yarısının öldürüldüğüne ilişkin açıklamaları, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından da doğrulandı. "IŞİD İle Mücadele" toplantılarına katılmak üzere İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan John Kerry, burada yaptığı konuşmada, "IŞİD'in üst düzey komutanlarının yüzde 50'sinin öldürüldüğünü" dile getirdi.

HAGEL 6 BİN SAYISINI DOĞRULAMADI

Ancak 6 bin IŞİD'linin öldürüldüğüne yönelik açıklamalar, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel tarafından doğrulanmadı. Pentagon'da bir basın toplantısı düzenleyen Hagel, konuya ilişkin soruya, "Bu rakama yönelik herhangi bir doğrulama görmedim. Binlerce IŞİD mensubunun ve bazı IŞİD liderlerinin öldürüldüğünü biliyoruz" cevabını verdi. Hagel, "ABD'nin yaptıklarının ölçüsü bu mu?" şeklindeki soruya, "Bu bir ölçü ama ben bunun ideal ölçü olmadığını düşünüyorum" şeklinde cevap verdi.

Vietnam Savaşı'na atıfta bulunan Hagel, "Her gün çok sayıda ölü bedenin sayıldığı bir savaştaydım. Ancak o savaşı kaybettik" ifadelerini kullandı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı Generali Lloyd Austin, geçtiğimiz yılın Kasım ayında Atlantik Konseyi (AT) adlı düşünce bir kuruluşunda yaptığı konuşmada, IŞİD'in toplamda 9 ila 17 bin civarında militana sahip olduğunu dile getirmişti. ABD istihbarat kaynakları ise, bu rakamın 31 bine kadar yükselebileceğini ifade ediyor.

Koalisyon güçlerince yapılan saldırılara yönelik tüm veriler ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından toplanıyor. ABD ve koalisyon güçleri ilk hava saldırısının gerçekleştiği 8 Ağustos 2014 tarihinden bu yana IŞİD'e yönelik 2 bine yakın saldırı düzenledi.

Kaynak. Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?