banner15

Amerikan uçakları Irak'ta devriyeye başladı

Basra Körfezi’nde George H.W. Bush uçak gemisinde bulunan F-18 Amerikan savaş uçakları Irak toprakları üzerinde keşif devriye uçuşları gerçekleştirmeye başladı

Amerikan uçakları Irak'ta devriyeye başladı

Basra Körfezi'ne konuşlandırılan ABD'ye ait uçak gemisindeki F-18 savaş uçakları İrak üzerinde keşif uçuşları yapmaya başladı.

Fox News televizyon kanalında yanınlanan habere göre Irak üzerinde keşif uçuşları gerçekleştirme kararı ABD Başkanı Barack Obama tarafından onaylanan "Irak'ın güvenliğini güçlendirme alanında yardımda bulunma" programı çerçevesinde alındı. Bu önlem aynı zamanda Amerikan tarafının gerekli olması durumunda eylem kararı almakta kararlı olduğunun bir göstergesi olarak tanımlandı.

ABD askeri yetkilisi televizyon kanalına yaptığı açıklamada "Burada önemli olan görmekten çok görülmektir" ifadelerine yer verdi.

Reuters Ajansı daha önce ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'in Irak yönetiminin Irak Şam İslam Örgütü (IŞİD) gruplarının konuşlandığı yerlere hava saldırısı düzenlenmesi talebini doğruladığını bildirmişti. Dempsey Washington'un buna ne gibi tepkisi olacağı sorusuna cevap vermekten çekinmiş, bununla beraber IŞİD ile mücadelenin örgüt üyelerinin nerede olduklarına bakılmaksızın ABD'nin ulusal güvenlik çıkarları ile uyuştuğunu vurgulamıştı.

Kaynak: Rusya'nın Sesi

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 11:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48