Annan, Maliki ile görüştü

BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, Irak başbakanı Nuri El Maliki ile görüştü.

Annan, Maliki ile görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak’ı ziyaret eden BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, başkent Bağdat’da Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile bir araya geldi.

Annan ve Maliki’nin görüşmesinde Suriye konusunun görüşüldüğü bildirildi. Annan, görüşme sonrası kısa bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını cevapladı.

Şam, Tahran ve Bağdat'ta yaptığı temaslarını değerlendiren Annan, şöyle konuştu:

''Suriye'deki krizi görüşmek için bölgeye geldim. Dün Şam ve Tahran'daydım, bugün de Bağdat'a geldim. Bu ülkelerdeki liderlerle Suriye'deki öldürme olaylarının durdurulması fırsatlarını görüştük. Suriye halkı için öldürmeyi durdurmak, Suriye'deki çekişmelerin Suriye'nin komşularını etkilememesi, siyasi gelecek için tarafların masaya oturması zaruretini görüştüm. Sayın Maliki ile iyi bir görüşmem oldu. O da bizim gibi öldürmeler karşısında endişeli. Planımızı destekliyor ve planın tam uygulanmasını istiyor. Bu gece Irak'ı terk edeceğim. Yarın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni, ziyaretimle ilgili bilgilendireceğim. Güvenlik Konseyi'nin, bu çalışmalarla ve görev süresi 21 Temmuz'da sona erecek olan gözlemcilerin Suriye'deki varlığıyla ilgili uygun karar alacağına inanıyorum. Bu çalışmaları, diğer liderler gibi destekleyen Maliki'ye teşekkür ederim.''

Annan, bir soru üzerine, Suriye'deki öldürmelere son verilmesinden emin olunması için baskı yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu ve herkesin bunu istediğini anlatarak, bunu Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed ile görüştüğünü, şiddetin durdurulması konusunda ulusal, mahalli ve bölgesel çapta herkesin hemfikir olduğunu söyledi.

Şiddetin durdurulması için çalıştıklarını ve verimli olabilecek yöntemleri bulmaya çalıştıklarını dile getiren Annan, şunları söyledi:

''Bu konuda irade varsa, şiddetin durdurulması konusunda başarılı olunur. Suriye'deki, özellikle kadın ve çocukları olumsuz etkileyen insanlık dramının sona erdirilmesi ve öldürmelere son verilmesi konusundaki isteğimize herkes destek veriyor. Tahran ve Irak Başbakanı Maliki'nin tutumu buydu. Herkes, çalışmada acele edilmesi gerektiğine dikkat çekti ve tüm tarafların bir an önce masaya oturması gerektiğine vurgu yaptı.''

Annan, şiddet olayları ve öldürmelerin arttıkça, tutumlardaki radikalleşmenin de artacağını birçok kez söylediğini, bölgede daha güvenli bir Suriye için öldürme olaylarının bir an önce durdurulması gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 09:34
banner53
YORUM EKLE

banner39