banner15

Bağdadi nahiyesi IŞİD'den geri alındı

Irak ordusunun Anbar'a yönelik başlattığı operasyon çerçevesinde Bağdadi nahiyesinin IŞİD gruplarından geri alındığı bildirildi

Bağdadi nahiyesi IŞİD'den geri alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Koalisyon güçleri, Irak'ın Anbar vilayetindeki Bağdadi kasabasının IŞİD'den geri alındığını bildirdi.

Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Ortak Görev Gücü’nden yapılan açıklamada; Bağdadi bölgesinde, Irak hükümetinin IŞİD ile mücadelesini destekleme kapsamında düşman pozisyonlarına yönelik titiz ve etkili saldırı düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, "Irak güvenlik güçleri ve Anbar bölgesinden yerel savaşçılar, Fırat Nehri üzerindeki üç köprüyü ve polis merkezini geri alarak, Bağdadi’yi IŞİD'ten başarılı bir şekilde geri alındı" ifadesi kullanıldı.

Bu köprüler, geçen yılın Eylül ayından bu yana IŞİD’in elindeydi.

7 KASABA DAHA IŞİD'DEN GERİ ALINDI

Açıklamada ayrıca, Irak ordusunun, koalisyon güçlerinin desteğiyle, Bağdadi’nin kuzeybatı bölgesinde, Hadise kenti yolu üzerindeki 7 kasabadan da IŞİD’in geri çekilmesini sağladığı kaydedildi.

Koalisyon güçlerinin, Irak güçlerine bu operasyonda destek sağlamak için 22 Şubat–6 Mart tarihleri arasında bölgeye 26 hava saldırısında bulunduğu, bunun yanında, havadan izleme verilerini ve istihbarat bilgilerini paylaştığı bildirilen açıklamada, Irak güçlerinin Anbar bölgesinde IŞİD’den daha fazla toprak alacak pozisyonda olduğu da ifade edildi.  

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2015, 11:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35