banner39

Bağdadi yine 'ölmedim' mesajı' verdi

IŞİD lideri Bağdadi öldüğü iddialarının ardından bir ses kaydı yayınlayarak 'ölmedim' mesajı verdi. Bağdadi, yaz aylarında çıkan öldü' iddialarının ardından da bir hutbe yayınlayarak, 'ben hayattayım' mesajı vermişti.

Irak 13.11.2014, 18:05 14.11.2014, 09:09
Bağdadi yine 'ölmedim' mesajı' verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi, son zamanlarda uluslararası medyada öldürüldüğüne yönelik çıkan haberlerin ardından bir ses kaydı yayınlayarak ölmediğini duyurdu. Bağdadi'nin konuşma metninin başlığı, "Kafirler İstemese De" olarak duyuruldu. Bağdadi yayınladığı ses kaydında,  Bakara, Tevbe, Nisa ve Rum surelerinden bazı ayetleri de okuyarak, "Bu haçlı seferi en şiddetlilerinden biri olmasına rağmen onlar için en başarısızlarından biri oldu. Amerika ve müttefikleri korku, acziyet ve beceriksizlik içinde yalpalıyorlar. IŞİD'den dehşete düşmüş durumdalar. Yahudilerin ödleri patlamış, ekonomilerinin çökmesinden korkuyorlar. Müslümanların toprak ve zendinliklerini yağmalamalarının sona ermesinden korkuyorlar. Müslümanların ayaklanmasından korkuyorlar, hain idarecileri devirmelerinden korkuyorlar" gibi ifadeler ve tehditler yer alıyor.

Bağdadi, 16 dakika 57 saniye süren sesli mesajında, Arap ülkelerini kastederek, 'hilafet Libya'ya, Mısır'a, Suudi Arabistan'a yayılacak' mesajı verdi. Hicaz'daki bağlılarına seslenen Bağdadi, 'Ey Harameyn'in evlatları, kılıçlarınızı kınlarından çıkarın' dedi. 

Rafızi olarak nitelediği Şiilerin ve Suudi kraliyet ailesi ile Suudi askerlerinin öldürülmesini isteyen Bağdadi, Yemen'deki taraftarlarına ise Husileri' öldürün çağrısında bulundu.  

Bağdadi'nin medyaya servis edilen ilk görüntü ve ses kaydı da, yine bu yaz aylarında Bağdadi'nin öldüğüne yönelik iddiaların uluslararası basında yer almasının ardından gelmişti. Bağdadi, 10 Kasım'dan itibaren ortaya çıkan öldüğü haberlerinin uluslararası kamuoyunda iyice yayılmasının ardından, bir ses kaydı yayınlayarak bir kez daha 'buradayım' mesajı vermiş oldu

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?