banner39

'Bağdat 1 milyonluk ordu kuruyor'

Kürt lider Mesud Barzani, Irak merkezi hükümetinin "eski rejim gibi sadece tek bir kişiye bağlı olacak 1 milyon askerden oluşan bir ordu kurmaya çalıştığı"nı ileri sürdü.

Irak 21.03.2012, 13:53 21.03.2012, 13:55
'Bağdat 1 milyonluk ordu kuruyor'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani, Irak merkezi hükümetinin "eski rejim gibi sadece tek bir kişiye bağlı olacak 1 milyon askerden oluşan bir ordu kurmaya çalıştığı"nı ileri sürdü. Barzani, Başbakan Maliki'nin bütün güçleri elinde toplamak istediğini söyledi.

Nevruz Bayramı nedeniyle Kürtçe yayın yapan televizyonların ortak yayınında konuşan Barzani, halkın bayramını kutladıktan sonra Irak merkezi hükümetiyle yaşadıkları sorunları dile getirdi.

'ANAYASAYI TAKMIYORLAR'

Irak merkezi hükümetinin Kerkük meselesi ve petrol anlaşmaları konusunda anayasayla imza attığı anlaşmalara uymadığını ileri süren Barzani, "Biz bu sorunları anayasal yollarla çözmeye ve verilen sözlere güveniyoruz fakat görüyoruz ki, sözlerinde durmuyorlar, anayasayı da takmıyorlar. Biz zannettik ki, insanlar kendi attıkları imzanın değerini bilirler fakat onu da bilmediler" dedi.

'IRAK'IN İNŞASINDA ÖNEMLİ ROL ÜSTLENDİK'

Baas rejiminin devrilmesinden sonra hem Irak'ın yeniden inşasında, hem de iki yıl önce yeni hükümetin kurulmasında çok önemli rol üstlendiklerini anlatan Barzani, "Biz o rolleri üstlenmeseydik kim bilir Irak şimdi ne durumdaydı? Maalesef bazı insanlar hükmü ellerine almış ve her kim onların fikrine karşı çıkarsa çeşitli bahanelerle saldırıp terör uyguluyorlar" şeklinde konuştu.

'PETROL GELİRLERİ YENİ ORDU İÇİN HARCANIYOR' 

Merkezi yönetimin anayasaya aykırı olarak petrol gelirlerini yeni bir ordu için harcadığını, bunun için de yeni savaş uçakları aldığını söyleyen Barzani, "İsteniyor ki, bu 1 milyonluk ordu, tek bir kişiye bağlı olsun. Dünyanın neresinde görülmüş, tek kişi hem Başbakan hem Genelkurmay başkanı hem içişleri bakanı hem savunma bakanı hem de Irak ulusal güvenlik başkanı olsun? En son bir yazı ile kendini Irak merkez bankasının başkanı ilan etmiş" ifadelerini kullandı.

'ESKİ REJİMİN YOLUNDAN GİDİYORLAR'

Irak'taki Baas rejiminin devrilmesinde peşmerge gücünün büyük rol oynadığını ifade eden Barzani, "Fakat şimdi peşmergeye düşman gibi davranılıyor. Şimdi de F16 savaş uçakları alarak tekrar güçlerini peşmerge ile denemek istiyorlar. Eski Irak rejiminin yolundan gidiyorlar" dedi.

Kerkük'le sorunlu bölgeler konusunda yapılan anlaşmalara ve verilen sözlere güvendiklerini belirten Barzani, "Şimdi bazı gerçekleri öğrenme zamanı geldi. Biz Kürtler olarak Irak'ta kendimize ne istemişsek Arap, Türkmen, Asuri ve diğer kardeşlerimize de aynısını istedik. Biz Irak'a nasıl hizmet ederiz diye bakıyoruz" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?