banner39

Bağdat, 10 yıl önce bugün düşmüştü

ABD'nin 10 yıl önce Irak'ı işgal etmesi sonucunda Bağdat, 9 Nisan'da düşmüştü

Irak 09.04.2013, 12:19 09.04.2013, 12:19
Bağdat, 10 yıl önce bugün düşmüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Irak'ı 2003 Mart ayında işgalinden sonra ülkenin başkenti Bağdat 9 Nisan 2003'te düşmüştü. Bağdat'ın düşmesi Saddam'ın dev heykelinin yıkılmasıyla hatırlanıyor.

ABD, 10 yıl önce Irak'ı kimyasal silahlara sahip olduğu iddiasıyla işgal etmişti. İşgal sonucunda kimyasal silahlar bulunmadığı gibi, ABD'nin ülkedeki politikaları halkı canından bezdirdi. ABD askerlerini başkent Bağdat'ta sevinç gösteriyle karşılayan Iraklılar, Saddam Hüseyin rejimi dışında ülkedeki eski günleri mumla arar duruma geldi.

20 Mart 2003'te Bağdat'ı bombalanmasıyla başlayan işgal, ülkede yüzbinden fazla sivilin hayatını kaybetmesine, milyonlarca çocuğun yetim kalmasına, 1,5 milyona yakın insanın sığınmacı konuma düşmesine neden oldu. Bağdat, 9 Nisan 2003'te düştü.

İşgalin insani maliyetinin net bir dökümü yok. İşgalin maliyetine ilişkin yapılan değerlendirmeler genelde ölen Amerikan askerleri, Amerika'ya finansal veya stratejik maliyetleri ile sınırlı kalıyor.

İşgalin hem Iraklılar hem de koalisyon güçleri için yol açtığı can kayıpları hakkında veri sunan birkaç bağımsız araştırma kuruluşu bulunuyor. Genelde işgalin başladığı Mart 2003 ve bittiği Aralık 2011'e kadar geçen süreyi kapsayan veriler, Irak'ta toplam can kaybının 150 bin ile 600 bin arasında değiştiğine işaret ediyor.

SADDAM'IN HEYKELİNİ YIKAN ADAM DA PİŞMAN

Saddam'ın heykeline indirdiği ilk darbeyle unutulmayan Kadim el-Cuburi, Saddam'dan hale nefret ediyor ancak Irak'ın daha iyi bir durumda olmadığını söylüyor.

İngiliz Guardian Gazetesi'ne konuşan el-Cuburi, Saddam Hüseyin'in oğlu Uday'ın motorsiklet borcunu ödememesi üzerinde şikayette bulunmuş, şikayeti üzerine de 11 yıl hapis yatmaya mahkum olmuş.

Saddam'ın heykelini yıkma hayali kuran Cuburi, Amerikan güçlerinin Bağdat'a yaklaştığını duymasının ardından balyozunu kaptığı gibi soluğu Firdevs Meydanı'nda almış.

Eski bir halter şampiyonu olan Cuburi, heykeli devirmesinin Saddam Hüseyin rejiminden intikam alma hissi verdiğini ifade ediyor ancak ülkenin bugünkü durumundan da memnun değil.

"Eskiden bir diktatörümüz vardı. Şimdi yüzlerce var." diyen Cuburi, Irak'ta Saddam sonrası hiçbir şeyin daha iyi hale gelmediğini ifade ediyor.

Amerikalıları ve Iraklı politikacıları suçlayan Cuburi,"Saddam döneminde güvenlik vardı. Yolsuzluk bu kadar büyük boyutta değildi. Can güvenliğimiz vardı. Elektrik ve gaz ihtiyaçlarımızı daha kolay karşılıyorduk. Şimdi her gün ölümler oluyor, soygunlar ve mezhepsel çatışmalar yaşanıyor." şeklinde konuştu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?