banner15

Bağdat yakınlarında saldırılar: 25 ölü

Irak'ın başkenti Bağdat'ın yakınlarında bulunan iki bölgeye düzenlenen saldırılarda 25 kişi hayatını kaybetti

Bağdat yakınlarında saldırılar: 25 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın başkenti Bağdat'ta çoğunlukla Şiilerin yaşadığı bölgelerde bombalı araç ve havan topuyla saldırı oldu. Saldırılarda en az 25 kişi hayatını kaybederken 50 kişi de yaralandı.

Reuters'ın Irak polisi ve hastane kaynaklarına dayandırarak duyurduğu haberde, iki bomba yüklü aracın Hürriye bölgesinin kalabalık bir caddesinde patlatılması sonucu 20 kişinin öldüğü 35 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Başkent Bağdat'ın kuzeyindeki Sab al-Bour bölgesinde ise havan toplu saldırı düzenlendi. Bu saldırıda da beş kişi hayatını kaybetti, 15 kişi yaralandı. Saldırıları henüz üstlenen olmadı.

Ayrıca Bağdat'ın 140 km kuzeydoğusunda olan ve Kürtlerin kontrolündeki Hanekin kentinde de devriye gezen güvenlik güçlerine bombalı saldırı oldu. En az dört Kürt güvenlik görevlisi öldürüldü, 12 kişi yaralandı.

Irak’ta uzun süredir devam eden çatışmalar, IŞİD'in 10 Haziran’da ülkenin ikinci büyük kenti Musul’u ele geçirmesi ve diğer bölgelere ilerlemesi sonrasında daha da şiddetlenmişti.

IŞİD’in bölgeye düzenlediği saldırının ardından Irak ordusunun askerleri bölgeden çekilmişti. ABD güçleri Ağustos ayında IŞİD'in Irak'taki mevzilerini hava saldırılarıyla vurmaya başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2014, 13:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35