banner39

Bağdat'ta Başbakan Maliki'ye destek gösterisi

Sünni Müslümanlarla merkezi yönetim arasındaki gerilimin tırmandığı Irak'ta Maliki'ye destek gösterisi yapıldı

Irak 03.05.2013, 13:02 03.05.2013, 13:06
Bağdat'ta Başbakan Maliki'ye destek gösterisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Başbakan Nuri Maliki'ye destek gösterisi düzenlendi.

Bağdat'ın merkezinde bulunan Firdevs Meydanı'nda kadın ve erkeklerden oluşan yaklaşık 100 kişilik bir grup, Maliki'ye destek gösterisi düzenledi.

Aralarında birkaç aşiret şeyhi ve kadınların da bulunduğu gösteride, Irak Milli Meclisinden çıkarılacak bir kanunla Baas Partisi'nin "cani" olarak nitelendirilmesi talep edildi.

Gösteriyi organize edenlerden Şeyh Abdulhamid Abdulhasan El-Beyyah, Irak halkını katletmek ve ülkeyi yıkmak isteyenlerin "cani" olarak nitelendirilmesini istediklerini belirtti.

Irak'a kastı olan herkesin kanunen "cani" olarak tanımlanmasını istediklerini dile getiren El-Beyyah, "İster siyasi, ister dini, ister mezhepçi hareketler olsun, Irak'a kastı olan herkesin cani olarak nitelendirilmesini istiyoruz. Biz güvenlik ve barış içinde yaşamak istiyoruz. Biz, terörü istemiyoruz. Teröre hayır. Terör bir afettir. Terör harekete geçti mi durdurmak mümkün değil. Talep ettiğimiz, bir masaya oturulup sorunların halledilmesidir. Bu sorunlar, ister siyasi, ister dini olsun" dedi.

Gösteride, "Maliki seninleyiz", "Maliki, halk seni istiyor", "Sünni ve Şiiliğe hayır. İslam birliğine evet" sloganları atıldı.

Ayrıca gösteride, üzerinde "Baas'ın dini yok", "Teröre hayır", "Milli Meclis'ten Baas'ın cani olduğunu kabul eden yasa istiyoruz" ifadelerinin bulunduğu afiş ve dövizler taşındı.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?