banner15

Bağdat'ta güvenlik endişesi

IŞİD'in Irak'taki ilerleyişi sonrasında ülkenin başkenti Irak'ta halk fiyatların yükselmesinden şikayet ediyor ve güvenlik endişesi duyuyor

Bağdat'ta güvenlik endişesi

Irak'ın başkenti Bağdat'ta güvenlik endişesi yaşayan halk, ülkedeki gelişmelerin ardından özellikle fiyat artışlarından şikayet ediyor.

Bağdatlılar, Musul'da ordunun herhangi bir çatışmaya girmeksizin kenti Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne teslim etmesi sonrasında benzer bir durumun Başkent'te de yaşanmasından endişe ettiklerini dile getirdi. Iraklılar, son olayların ardından birçok ürünün ve özellikle gıda fiyatlarında ciddi artış yaşandığını anlattı.

Bağdatlı Leys Semir, bazı kentlerde yaşanan gelişmelerden sonra endişeye kapıldıklarını belirterek, "Bu nedenle erzak stoku yaptık" dedi.

Gıda fiyatlarındaki artışlara değinen Semir, kimi esnafın krizi fırsat bilerek fiyatları yükselttiğini ifade ederek, "Bağdat'ta yaşanan nisbi sakinliğe ve güvenlik güçlerinin aldığı yoğun önlemlere rağmen Musul'da meydana gelenleri gördükten sonra bir benzerinin burada da olmasından korkuyoruz" diye konuştu.

 "SOKAKLARDA HAREKETLİLİK AZALDI"

Bağdat'ın El-Kerade bölgesindeki bakkallardan Ebu Salah da söz konusu gelişmeler sonrasında sokaklardaki hareketliliğin azıldığını, bu durumun çarşı ve pazara da yansıdığını vurguladı.

Vatandaşların büyük bir kesiminin ülkede yaşananları endişeyle takip ettiğini anlatan Ebu Salah, halkın ekmek, şeker ve yağ gibi gıda maddelerini stoklamaya başladığını anlattı.

"Bu gibi durumlarda fiyatlarda artış normal" diyen Ebu Salah, "Depolardaki malları satıyoruz. Umarım bu kriz durumu en kısa sürede sona erer" şeklinde konuştu.

Taksici Muhsin Latif ise Başkent'te şu ana kadar güvenlik anlamında ciddi bir sorun yaşamadıklarını dile getirerek, "Bağdat'ta güvenlik şu ana kadar iyi, herhangi bir sıkıntı yok. Bağdatlılar bu tür durumlara alışkın yaşanan gelişmelere rağmen günlük hayatlarını sürdürüyor" ifadelerini kullandı.

Buna rağmen kentte yoğun güvenlik önlemleri alındığını, kontrol noktalarının artırıldığını aktaran Latif, güvenlik nedeniyle iş yerlerinin saat 20.00 sıralarında kapandığını belirtti.

IŞİD militanlarının, ülkenin en büyük kentlerden Ninova vilayetinin merkezi Musul ile Salahaddin'in merkezi Tikrit'in yanı sıra bölgedeki bazı yerleşim birimlerinde kontrolü ele geçirdiği açıklanmıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2014, 11:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48