banner15

Bağdat'ta Şiiler IŞİD'e karşı hazırlanıyor/FOTO

Irak'ın başkenti Bağdat ve diğer bazı kentlerde silahlanan Şii gruplar IŞİD'e karşı sokaklarda gövde gösterisi yapıyor

Bağdat'ta Şiiler IŞİD'e karşı hazırlanıyor/FOTO

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak'ın başkent Bağdat ve diğer bazı kentlerde silahlı Şii grupların sokaklarda gövde gösterileri gerçekleşiyor. Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı savaşmaya hazırlanan Şii grupların dün başlayan gövde gösterileri hala bugün de devam ediyor.

Dün Cuma namazından sonra başlayan gösterilerin en büyüğü başkent Bağdat’ın güneyindeki Sadr Kenti adlı semtte gerçekleştiriliyor. Irak’ta bir süredir Şiiler gönüllü milisler oluşturuyor. Ülkenin en büyük Şii otoriteleri Ayetullah Ali Sistani, Ammar El Hekim ve Mukteda Sadr, Şiileri silah başına çağıran fetvalar yayınlıyor. Irak televizyonu gönüllü sayısının 3 milyona ulaştığını iddia etti. 

Şii lider Muktada es Sadr'a bağlılığını bildiren binlerce Şii Milis'inin Bağdat ve diğer kentlerin sokaklarında yaptığı geçit, ülkenin kilit şehirlerini ele geçiren IŞİD'e karşı savaşan Irak'ta tansiyonu yükseltecek gibi görünüyor.

2003'te başlayan Irak işgali sırasında ABD'ye karşı Mehdi ordusu ismi versilen silahlı gruplarla birlikte yıllarca savaşan Sadr, ülke genelinde askeri geçit töreni çağrısı yapmıştı.

Bölgedeki muhabirler bu gövde gösterisinin Bağdat hükümeti tarafından hayli rahatsız edici bulunacağını söylüyor.

Bu arada IŞİD örgütü Irak ordusu ile ülkenin en büyük petrol rafinerisi olan Beyci ve Irak'ın kuzeyindeki Telafer havalimanını ele geçirmek için çatışmaya devam ediyor.

Irak'taki Şiilerce merci kabul edilen Ayetullah Ali El Sistani'nin çağrısı üzerine alarma geçen binlerce Şii, IŞİD'e karşı savaşmak için gönüllü olmuştu.

Bölgedeki kaynaklar, Şii grupların yaptığı yürüyüşlerin ve geçitlerin Irak'ta mezhep temelli gerilimi artırmaktan başka bir işe yaramadığını ve IŞİD'in ilerleyişini engellemediğini belirtiyor.

Irak'a 300 askeri danışman göndermeye karar veren ABD, birçok defa Irak hükümetini ülkedeki farklı mezheplerin beraber hareket etmesini sağlamaya çağırmıştı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yakın bir zaman içerisinde Irak'a giderek temsil düzeyi daha yüksek bir kabine için baskı oluşturması bekleniyor.

Sistani'nin çabuk bir şekilde "geniş bir ulusal mutabakat" sağlamak ve "geçmişin hatalarını düzeltmek" amacıyla yeni bir hükümet kurulması çağrısı da Irak Başbakanı Nuri el Maliki'ye yöneltilmiş bir eleştiri olarak yorumlanmıştı.

ABD Başkanı Barack Obama da Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin ülkedeki Sünnilerin endişelerini gözardı edip, ülkeyi Şii çoğunluğun çıkarları doğrultusunda yönetmesinin ülkeyi tehlikeye soktuğunu ifade ediyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 16:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48