banner39

Ban ile Barzani görüşmesi sona erdi

Barzani "Bağdat ile Erbil yönetimi arasındaki ilişkiler anayasayla belirleniyor" derken, BM Genel Sekreteri Cenevre-2 Konferansı'nda Kürtler'in iyi temsil edilmesi gerektiğini vurguladı

Irak 14.01.2014, 19:02 14.01.2014, 19:02
Ban ile Barzani görüşmesi sona erdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Bağdat ile Erbil yönetimi arasındaki ilişkilerin anayasa ile belirlendiğini ifade ederek, "Bu anayasada herkesin hakları ve yetkileri belirtilmiştir. Biz, anayasaya bağlıyız. Irak'ın birliği için bu anayasa bir garantördür. Bütün tarafları bu anayasaya bağlı kalmaya davet ediyoruz " dedi. 

Barzani ile BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun arasında bugün basına kapalı gerçekleşen görüşme ile ilgili IKBY Başkanlığı resmi internet sitesinde yazılı bir açıklama yayınlandı. 

Açıklamaya göre Barzani, BM Genel Sekreterine, Kürt bölgesinde kalan Suriyeli sığınmacıların durumunu anlattı. Savaşın başından beri hiçbir ayrıma gitmeden bütün Suriyeli sığınmacılara kapılarını açtıklarını belirten Barzani, savaştan kaçanlara yardım etmenin insani ve milli bir görev olduğunu vurguladı. Yardım konusunun zaman zaman güçlerini aştığına dikkat çeken Barzani, bu nedenle BM başta olmak üzere uluslararası camiadan yardım istediklerini dile getirdi. 

Cenevre-2 Konferansı'na da değinen Barzani, bu toplantıdan sonra Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönebileceği bir ortam oluşturulmasını temenni ettiğini bildirdi. 

Irak'ta bir anayasa olduğunu ve bu anayasanın Bağdat-Erbil ilişkilerini belirlediğini ifade eden Barzani, şunları söyledi:

"Bu anayasada herkesin hakları ve yetkileri belirtilmiştir. Biz, anayasaya bağlıyız. Irak'ın birliği için bu anayasa bir garantördür. Bütün tarafları bu anayasaya bağlı kalmaya çağırıyoruz. Biz sorunlarımızı diyalog ve anayasaya bağlı kalarak çözmekten yanayız."

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ise Suriyeli sığınmacılara kapılarını açtığı için bölge halkına ve Mesut Barzani'ye teşekkür etti. Ban Ki-mun, bölgedeki sığınmacılara yardım için IKBY hükümetine daha fazla destek olacaklarını ifade etti. 

Suriye'deki sorunun askeri yöntemlerle çözülemeyeceğine işaret eden Ban Ki-mun, ancak siyaset yoluyla bir sonuç alınabileceğinin altını çizdi. Suriye'nin geleceğiyle ilgili önümüzdeki günlerde düzenlenecek Cenevre-2 Konferansı'nda Kürtlerin iyi bir şekilde temsil edilmesi gerektiğini kaydeden Ban Ki-mun, "Suriye'deki diğer unsurlar gibi Kürtlerin de sesine kulak verilmelidir" dedi. 

Irak'taki sorunlara da değinen Ban Ki-mun, ülkede çözüm bekleyen çok sorun olduğunu, özellikle petrol gelirinin paylaşımı konusunda anlaşmazlıkların olduğunu belirtti. BM Genel Sekreteri, Irak halkının demokratik ve federal sistemi kalıcı hale getirmesi için daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini kaydetti.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?