banner39

Barzani, ABD'li komutan Dunford ile görüştü

IKBY Başkanı Barzani, ABD Genelkurmay Başkanı Dunford ve beraberindeki askeri heyeti kabul etti

Irak 01.08.2016, 08:35 01.08.2016, 08:35
Barzani, ABD'li komutan Dunford ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve beraberindeki askeri heyeti Erbil'de kabul etti.

Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda gerçekleşen görüşmede, IŞİD'in elinde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonu ve Peşmerge güçleri ile uluslararası koalisyon güçleri arasındaki dayanışma ele alındı.

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Suriye ve Irak'taki askeri planları hakkında Barzani'ye detaylı bilgi verdi ve ülkesinin terörle mücadele konusunda Peşmerge güçlerine yardım etmeye devam edeceğini aktardı.

Dunford ayrıca, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerine göre, Barzani ve Peşmerge güçlerinin katılmaması halinde Musul'u kurtarma operasyonunda başarılı olunamayacağını kaydetti.

IKBY Başkanı Barzan ise ABD'li askeri heyete Musul'u kurtarma operasyonu hakkında detaylı bilgi verdi. Barzani, başka felaketlerin yaşanmaması için IŞİD sonrası kentte bir siyasi anlaşmanın önemine vurgu yaptı ve bunun askeri operasyondan daha önemli olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?