banner39

Barzani de PYD'yi PKK ile eş tuttu

Barzani, PYD'nin demokrasi konusunda çok samimi görünmediğini ve PKK ile aynı şey olduğunu söyledi

Irak 23.03.2016, 13:20 23.03.2016, 18:04
Barzani de PYD'yi PKK ile eş tuttu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye yapılacak herhangi bir yardımın PKK'ya destek anlamı taşıdığını belirterek, "PYD ve PKK tam olarak aynı şeydir." dedi.

Barzani, Al Monitor internet sitesine yaptığı açıklamada, eylemlerine bakıldığı zaman PYD'nin demokrasi konusunda çok samimi görünmediğini söyledi. Barzani, ABD ve PYD arasındaki askeri ve siyasi ilişkilerin gelişmesine ilişkin ise, "PYD'ye yapılacak herhangi bir yardım PKK'ya destek anlamı taşıyor. PYD ve PKK'nın tam olarak aynı şeydir." değerlendirmesinde bulundu.

IKBY lideri, "ABD, PYD ve PKK'nın aynı şey olduğunun farkında değil mi?" sorusuna karşılık ise "Onlar da çok iyi biliyor, ancak çok iyi bildiklerini dile getirmek istemiyorlar. Bildiğiniz üzere bizim de, ABD'nin de önceliği IŞİD ile mücadeledir. Bu yüzden görmezden gelmeye çalışıyor olabilirler." yorumunu yaptı.

PYD’nin kısa süre önce Suriye’nin kuzeyinde kontrolünde tuttuğu bölgelerde tek taraflı ilan ettiği federasyon konusuna da değinen Barzani, "Federalizm kavramının Suriye'nin durumuna uyduğuna inanıyorum ancak bu konuda Suriyelilerin kendi aralarında ortak bir karara varması lazım. Kürdistan bölgesinde (Ekim 1992) federalizmi ilan ettiğimiz zaman, tek taraflı bir şekilde bunu yapmadık." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?