banner39

Barzani: Irak hükümeti sığınmacılara yardımı yapmıyor

IKBY Başbakanı Barzani, "Irak hükümeti sığınmacılara gerekli yardımı yapmıyor. BM ve uluslararası örgütlerin sığınmacılara daha fazla yardım etmesi için Irak hükümetini uyarması gerekiyor" dedi.

Irak 11.06.2014, 19:40 11.06.2014, 19:40
Barzani: Irak hükümeti sığınmacılara yardımı yapmıyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak hükümetinin ülkesinin sınırları içerisindeki sığınmacılara gerekli yardımı yapmadığını, BM ve uluslararası örgütlerin sığınmacılara daha fazla yardım etmesi için Bağdat'ı uyarması gerektiğini belirtti.

IKBY Başbakanlığı resmi internet sayfasından yapılan yazılı açıklamada, Barzani'nin Birleşmiş Milletler (BM) Irak Mültecileri Sorumlu Yüksek Komiser Shoko Shimouzawa’yı kabul ettiği belirtildi.

İkilinin IKBY’de bulunan Suriyeli sığınmacılarla Irak’taki şiddetten Kürt bölgesine kaçan Musullular hakkında genel bir durum değerlendirmesinin yapıldığı vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Barzani, sığınmacılar konusunda Irak merkezi hükümetinin gerekli yardımı yapmadığını ifade ederek şunları kaydetti:

"Irak hükümeti sanki sığınmacılar başka bir ülkede yaşıyormuş gibi davranıyor. Hükümet, ülkesinin sınırları içerisindeki sığınmacılara gerekli yardımı yapmıyor. BM ve uluslararası örgütlerin sığınmacılara daha fazla yardım etmesi için Irak hükümetini uyarması gerekiyor. Bu ülkeye gelen sığınmacılara yardım etmesi gerektiği anlatılmalı."

Barzani’ye Suriyeli sığınmacılara yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür eden ShimouzawaIKBY hükümetinin Suriyeli sığınmacılar konusunda Irak’ta büyük bir rol üslendiğini belirterek, ''Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşların sığınmacılara daha çok yardım etmesi gerekiyor. Çünkü Suriye’de siyasi kriz devam ettiği sürece sığınmacıların burada kalması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

IKBY'deki yetkililerin verdiği bilgilere göre, Kürt bölgesinde 220 bin Suriyeli, 280 bini de Musullu sığınmacı olmak üzere 500 bin sığınmacı buluyor.

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?