banner15

Barzani: Kendi kaderimizi tayin etme hakkına sahibiz

IKBY Başkanı Mesut Barzani, Irak'ın geleceğinde yer alıp almayacaklarına ilişkin referandumla kendi kaderlerini tayin etme hakları olduklarını belirtti

Barzani: Kendi kaderimizi tayin etme hakkına sahibiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, IKBY Meclisi'nde kapalı yapılan oturumun ardından Genel Kurul'da milletvekillerine hitap etti.  

Kürtlerin, Irak'taki geleceklerini belirleme vaktinin geldiğini belirten Barzani, "Irak'ın geleceğinde kalıp kalmayacağımızın kararını vermeliyiz. Kendi kaderimizi tayin etme hakkına sahibiz. Artık başkasının ne dediğine bakamayız. Yıllarca ortaya koyduğumuz siyasetle komşularımız için tehdit olmadığımızı gösterdik. Her zaman hayırdan yana olduk. Bunda ısrarcı olacağız. Bunun için halkımızın tek meşru temsilcisi Kürdistan Parlamentosu'na başvuruyoruz. Referandumun nasıl yapılacağıyla ilgili detayları parlamento belirleyecek" diye konuştu. 

Barzani, şöyle devam etti:

"Dünyaya ne istediğimizi göstermenin zamanıdır. Bugünden bağımsızlık ilan edeceğiz şeklinde bir durum söz konusu değildir. Ancak ne yapacağımıza karar vermeliyiz. Parlamento her ihtimale karşı hazır olmalıdır."

Kürt bölgesinde yapılacak referandum için parlamentonun hazırlık yapmasını isteyen Barzani, süreci yönetecek mekanizma için Yüksek Seçim Komisyonu'nun acilen kurulması talimatını verdi.  

Irak Anayasası'nın 140. maddesine göre, Kerkük ve diğer sorunlu bölgelerde de referanduma gideceklerini açıklayan Barzani, bu bölge halkların geleceklerine karar vereceklerini belirterek çıkacak sonuca herkesin saygı göstermesini istedi. Barzani, Irak ordusunun çekilmesinin ardından bu bölgelere giren peşmergenin, güvenliği sağlamaya devam edeceğini, bu konuda merkezi Bağdat hükümetinden gelecek baskı ve tehditlere aldırış etmeyeceklerini kaydetti. 

Barzani, 2003'ten sonra yeni Irak'ın kurulmasında Kürtlerin rolünün büyük olduğunu hatırlatarak, "Fakat biz yeni Irak'ı, bir kişinin başımızda diktatör kesilmesi için kurmadık" dedi. 

Irak'ta yaşananların sorumlusunun Bağdat'taki yöneticiler olduğunu savunan Barzani, "Onlar, bu siyasetle ne Irak'ın bütünlüğünü koruyabilirler ne de teröristleri yenilgiye uğratabilirler. Hatalarıyla Irak'ı parça parça ettiler. Maalesef hala bunun farkında değiller" şeklinde konuştu. 

Barzani, peşmergenin Irak'ın yasal askeri gücü kabul edilmesinde anlaştıkları merkezi Bağdat hükümetinin, sonraki süreçte peşmergeye tek bir fişek bile vermediğini aktardı. 

Petrol satışına da değinen Barzani, Kürt bölgesinin, kendi petrolünü çıkarmada ve satmada serbest olduğunu söyledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 07:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48