banner39

Barzani, Nuceyfi ile Irak seçimlerini konuştu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Birleşikler Hareketi (Muttahidun) Lideri ve Irak Parlamento Başkanı Usame Nuceyfi ile görüştü

Irak 10.05.2014, 15:10 10.05.2014, 15:26
Barzani, Nuceyfi ile Irak seçimlerini konuştu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Birleşikler Hareketi (Muttahidun) Lideri ve Irak Parlamento Başkanı Usame Nuceyfi ile bir araya geldi. 

Erbil Rotana Otel'de gerçekleşen görüşmeye Sünni lider Usame Nuceyfi'nin yanı sıra Musul Valisi Esil Nuceyfi ve Irak Parlamentosu'ndan bazı milletvekilleri katıldı.

IKBY Başkanlığı'nın resmi sitesinde görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada, genel seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra Irak’ın siyasi krizden kurtarılması için siyasi taraflarla görüşmeye başlanması noktasında Barzani ve Nuceyfi'nin hemfikir olduğu belirtildi.

HER PARTİYLE GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ

IKBY Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Hüseyin, yaptığı açıklamada görüşmede Irak'ın içinde bulunduğu siyasi kriz, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Bağdat'ta kurulacak yeni hükümet başta olmak üzere bütün konuları detaylı şekilde ele aldıklarını ifade etti. 

Irak'ta resmi seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra oluşturulacak yeni yönetim için bütün siyasi taraflarla görüştüklerini aktaran Hüseyin, "Kürdistan bölge yönetimi olarak kapımız herkese açıktır, her partiyle görüşmeye hazırız" dedi.   

ASIL ÖNEMLİ OLAN SİSTEMİN DEĞİŞMESİDİR

Usame Nuceyfi ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'ta genel seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra yeni Cumhurbaşkanının seçileceğini ve hükümetin kurulacağını ifade ederek, "Asıl önemli olan makamlara kimin geleceği değildir, sistemin değişmesidir. Anayasanın gerektiği gibi uygulanması ve karar mercii olması gerekiyor. Sağlam ve doğru temeller üzerine kurulmuş bir devletin teşkil edilmesi lazım" diye konuştu. 

Nuceyfi, Cumhurbaşkanlığı seçimi için müzakere ve tartışmaların açık olduğunu, anayasada bu makamın bir etnik unsura veya mezhebe verilmesini öngören herhangi bir madde olmadığını kaydetti. 

SÜNNİ BLOKTA SİYASİ HAREKETLİLİK

Irak'ta 30 Nisan'da yapılan milletvekili genel seçimlerinin resmi sonuçları açıklandıktan sonra hükümet kurma çalışmalarına başlanacak ve yeni cumhurbaşkanı seçilecek. Maliki'nin üçüncü dönem başbakan olmasını istemeyen Sünni partiler arasında görüşme trafiği artmaya başladı. 

Usame Nuceyfi'nin liderliği etrafında hareket eden bazı Sünni partiler, Erbil'de bir araya gelerek iki gün süren toplantılar yaptı. kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Sünni blok, Maliki'ye alternatif arayışlar içerisine girdi. Petrol ve bütçe krizi nedeniyle bir süredir Bağdat hükümetiyle sorun yaşayan Kürtlerin de Maliki'yi istemedikleri belirtiliyor. 

Irak Başbakan Yardımcısı ve Sünni Arap Koalisyonu lideri Salih Mutlak da Maliki'nin üçüncü dönem başbakanlığının doğru olmayacağını belirtmişti. Mutlak, üçüncü dönemin, bir kişinin siyasi otoritesini pekiştirdiğini ve ülkenin demokratik süreci için tehlikeli olduğunu savunmuştu. 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?