banner15

Barzani, PKK'yı sert bir dille uyardı

Kuzey Irak Kürdistan Demokrat Partisi Başkan Vekili Neçirvan Barzani, PKK'nın Kürtlere hizmet etmediğini belirterek, örgütün silahları bırakmasını istedi.

Barzani, PKK'yı sert bir dille uyardı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Irak'ın Kürt Federe Yönetiminin önemli isimlerinden Kürdistan Demokrat Partisi Başkan Vekili Neçirvan Barzani, PKK'yı sert bir dille uyardı.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani'nin de yeğeni olan Neçirvan Barzani, İran'a saldırılarda bulunan PKK'nın kolu PJAK'ın savaşının Kürtlere hizmet etmediğini belirterek, örgütün silahları bırakarak siyaset yapmasını gerektiğini söyledi.

Kuzey Irak'tan Kürtçe yayın yapan internet sitelerine demeç veren Barzani, İran'ın son günlerde terör örgütü PKK'nın kolu olan PJAK'a yönelik düzenlediği operasyonları değerlendirdi. Barzani, İran'ın Irak topraklarından daha çok kendi topraklarında operasyon düzenlediğini söyledi.

Barzani, "Biz doğru olalım, doğruyu söyleyelim. Kürdistan bölgesi komşu ülkelerden tehdit almamalı. Bu Türkiye ya da İran. Bu bir temeldir ve pişman olmayız. Geçmişte de biz bunu ispatladık ki biz huzurdan yanayız. Karışıklığın merkezi değiliz. İran'ın saldırılarının nedeni ise PJAK'ın eylemlerine yöneliktir. Bu eylemler sadece ortak sınırlarda değil çoğu İran'ın iç bölgelerindedir. Çok açık söylemek istiyorum: Kürdistan yönetimi İran topraklarındaki bu saldırıları kabul etmiyor. Biz öyle inanıyoruz PJAK'ın silahlı eylemleri Kürt sorununun çözümüne hizmet etmiyor. İran'ın Kürtler üzerindeki baskısına neden oluyor." ifadelerini kullandı.Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 00:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35