banner39

Barzani yönetimi bağımsızlıkta ısrarcı

Mesut Barzani, Bağdat hükümetiyle uzlaşıya varılması halinde bağımsızlık referandumuna gerek olmayabileceğini duyurdu.

Irak 16.11.2016, 19:43 16.11.2016, 19:43
Barzani yönetimi bağımsızlıkta ısrarcı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Bağdat hükümetiyle uzlaşıya varılması halinde bağımsızlık referandumuna gerek olmayabileceğini duyurdu.

Barzani, Irak ordusu ve Peşmerge güçleri tarafından ortak başlatılan Musul'u kurtarma operasyonu kapsamında geri alınan kentin kuzeydoğusundaki Başika kasabasında bir basın toplantısı düzenledi.

Bağımsızlığın, Kürtlerin en doğal hakkı olduğunu belirten Barzani, "Her zaman söyledim, bağımsızlık Kürtlerin en doğal hakkıdır. Bu sürecin şiddetten uzak, diyalog yoluyla masaya yatırılması gerekiyor. Bağdat'ta yaptığım son ziyarette bu konuya da değindik. Emin olun iyi bir ilgi topladı. Bu şekilde ilgi toplaması, süreçte ortak hareket edilerek bir sonuca varılacağını işaret ediyor. Eğer ortak bir uzlaşıya sahip olmadıysak, iyi bir komşu olmaya çalışacağız. Bağdat ile uzlaşıya varırsak belki hiç referanduma gitmeye de gerek kalmayabilir. Aksi takdirde referandum yapılacaktır." ifadelerini kullandı.

Irak merkezi hükümeti ve IKBY arasındaki tartışmalı bölgelerdeki terör örgütü DEAŞ tehdidinin ortadan kaldırıldığının altını çizen Barzani, şunları kaydetti:

"Kürdistan toprağı büyük çoğunlukta DEAŞ teröristlerinden temizlendi. Bugün Başika başta olmak üzere teröristlerin tehdidi ortadan kaldırıldı. Mevcut ortaya çıkan tablodan da çok gururluyuz. Tüm entik ve dini unsurlar kardeş gibi bölgede ortak yaşıyor. Peşmerge'nin uğruna kanını döktüğü ve bizim de istediğimiz Kürdistan işte budur. İmam camiden ezan okuyor, kilisede çanlar çalıyor, Ezidiler tapınaklarında ibadet ediyor. Doğrusu da budur. Yeni bir sürece girdik. DEAŞ büyük bir yenilgi içerisinde. Irak ordusu ve Peşmerge güçleri arasındaki ortak dayanışmayla uluslararası koalisyon güçlerinin desteği sayesinde büyük kazanımlar elde edildi. Bu DEAŞ'ın gelecekte yerinin olmadığını işaret ediyor."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?