banner39

Barzani'den çözüm sürecine destek

IKBY Başbakanı Barzani, çözüm süreciyle ilgili, "Bu sürecin iyi bir şekilde sonuçlanması için elimizden gelen bütün yardımları yapmaya hazırız" dedi.

Irak 01.05.2013, 22:48 02.05.2013, 10:13
Barzani'den çözüm sürecine destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında Bağdat'ta Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ile yaptığı görüşmenin detaylarını anlattı.

Maliki ile yapılan görüşmede 3 ana madde üzerinde durduklarını belirten Barzani, bunların, ortaklık, adalet ve eşitlik olduğunu söyledi.

Sorunların söz konusu maddeler çerçevesinde çözülmesinin herkesin yararına olacağını ifade eden Barzani, "Bağdat'taki görüşmelerde 7 maddeden oluşan taleplerimizi sunduk. Bunlardan ilki eski rejim tarafından, Enfal, Halepçe ve 1991 yılındaki halk ayaklanmasında zarara uğratılan vatandaşların zararlarının karşılanmasıdır. Bunu defalarca Irak hükümetinden talep etmiştik. Bu kez bununla ilgili yasa çıkarılması ve yasanın Irak Meclisince onaylanması konusunda anlaştık" diye konuştu.

KÜRT BAKAN VE MİLLETVEKİLLERİ BAĞDAT'A DÖNÜYOR

IKBY Başkanı Mesut Barzani başkanlığında Kürdistan'ın diğer siyasi taraflarıyla bir araya geldiklerini ifade eden Barzani, "Toplantıda oy birliğiyle Kürt bakan ve milletvekillerinin tekrar Bağdat'a gitmesini onayladık. Aynı zamanda önümüzdeki hafta başlayacak olan meclis toplantılarına da Kürt milletvekilleri katılmış olacak" ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Gazetecilerin, Türkiye'deki çözüm sürecine ilişkin sorularını da yanıtlayan Barzani, şunları kaydetti:
"Kürdistan'da siyasi olarak ilk günden beri barış sürecini desteklemişiz. Bu projede Türkiye'nin içişlerine karışmadan yardım ediyoruz. Kürt ve Türk halkının yararına olacak bir barışın sağlanması için çabalıyoruz. PKK'nın Kürdistan'a gelmesi, küçük bir proje değildir. Biz Türkiye'deki Kürt sorununun barışçıl şekilde çözülmesi taraftarıyız. Bu sürecin iyi bir şekilde sonuçlanması için elimizden gelen bütün yardımları yapmaya hazırız."

 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?