banner15

Barzani'den İbadi'ye destek

Irak'ta Sadr, teknokrat hükümeti için 72 saat süre verirken meclis bakanının değişmemesi konusunda ABD ve İran'ın anlaştığı; Barzani'nin ise Kürt bakanların değişmemesi karşılığında İbadi'ye destek verdiği belirtiliyor

Barzani'den İbadi'ye destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD ile İran’ın, Irak’ta hükümet ile meclis başkanının değişmemesi konusunda anlaştığı öne sürülüyor.

Rûdaw’a konuşan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY)’den üst düzey bir yetkili, bölge başkanı Mesud Barzani’nin ABD’ye, “Nuri Maliki’nin başbakanlığa dönmesi bizim için kırmızı çizgidir. Haydar Abadi ile Selim Cuburi’den vazgeçmeyeceğiz” dediğini belirtti.

İsminin açıklanmasını istemeyen Kürt yetkili, ABD ile İran’ın, Irak Meclisi Başkanı Selim Cuburi ile Başbakan Haydar İbadi’nin koltuklarında kalması konusunda anlaştığını ifade etti.

ABD’nin eski Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad, geçtiğimiz günlerde Şark el Avsat gazetesine verdiği demeçte, ABD ile İran’ın, içine düştüğü siyasi krizden kurtulması için Irak’a yardımcı olabileceğini ifade etmişti.

Rûdaw’a konuşan Irak Meclisi Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Grup Başkanı Ala Talabani, Selim Cuburi’nin koltuğunda kalacağını ifade ederek, “İran, Cuburi’yı ılımlı biri olarak biliyor. Bu nedenle değiştirilmeyecek” ifadelerini kullandı.

İBADİ BARZANİ’DEN YARDIM İSTEDİ

Bu arada Haydar İbadi, mevcut durumun devamı için Başkan Barzani’den yardım istedi. Barzani’nin de Kürtler’in değişikliklere karşı çıkacağını söylediği öğrenildi.

Başka bir bilgiye göre, eski başbakan Nuri Maliki’nin, meclis başkanının değiştirilmesi için Bedir Bloku lideri Hadi Amiri’yi ikna çabası, Tahran’ın devreye girmesiyle sonuçsuz kaldı.

Bedir Bloku’nun parlamentoda 30 üyesi bulunuyor. Çoğu Maliki ile Mukteda es - Sadr’a yakın 130 vekil, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanı’nın değişmesini istiyor.

SADR'DAN 72 SAAT SÜRE

Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr, önceki gün, Irak’taki tüm bakanların istifa etmesini ve 72 saat içinde teknokratlar hükümetinin kurulması çağrısında bulunmuştu.

Rûdaw’a konuşan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Grup Başkanı Hasro Goran, Kürt bakanların değiştirilmesi durumda hükümetten çekilecekleri uyarısında bulundu. Goran, Haydar İbadi’nin Kürt bakanların değişmeyeceği konusunda Başbakan Neçirvan Barzani’ye söz verdiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 12:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48