banner39

Barzani'den IKBY'deki siyasi partilere 'başkanlık' çağrısı

IKBY Başkanı Barzani, partilere başkanlıkseçimleri ile ilgili siyasi krizi çözmeleri için çağrıda bulundu

Irak 16.08.2015, 11:09 16.08.2015, 11:09
Barzani'den IKBY'deki siyasi partilere 'başkanlık' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Kürt bölgesindeki siyasi partilerin 20 Ağustos'tan önce toplanarak "başkanlık krizi"nden çıkış yolu bulmalarını istedi. 

Barzani yaptığı yazılı açıklamada, "Bu krizden çıkmak için bütün partilere çağrıda bulunuyorum. Hükümette yer alan, mecliste sandalyesi bulunan ve resmi olarak faaliyet izni olan tüm partiler, 20 Ağustos'tan önce bir araya gelip bu krizden nasıl çıkılacağına ilişkin karar versinler. Halkımızın faydasına olan kararlar uygulanacaktır" ifadelerini kullandı. 

Barzani'nin görev süres 20 Ağustos'ta doluyor. IKBY Yüksek Seçim Kurulu bu tarihte yapılması gereken başkanlık seçimini ertelediği için Barzani'nin görev süresinin uzatılması gerekiyor. Bunun için mecliste temsil edilen siyasi partilerin, bir araya gelip ortak bir karar alması bekleniyor. Mesut Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Barzani'nin görev süresinin uzatılmasını ve ertelenen başkanlık seçiminin halk oyuyla yapılmasını istiyor. Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Goran Hareketi ve İslami Toplum Partisi (Komel) ise Barzani'nin görev süresinin uzatılmasına temkinli yaklaşıyor. Üç parti Barzani'nin görev süresinin uzatılması karşılığında yetkilerinin kısıtlanmasını ve bölgesel başkanlık seçiminin mecliste yapılmasını talep ediyor. 

Mesut Barzani, 2005 yılında meclis tarafından, 2009'da ise halk oyuyla IKBY Başkanı seçilmişti. Barzani'nin 2013 yılında görev süresi doldu. Ancak IKBY Meclisi, Barzani'nin görev süresini 20 Ağustos 2015'e kadar uzattı. Meclis, şimdi ikinci kez Barzani'nin görev süresini uzatmaya hazırlanıyor. Ancak bu konudaki belirsizlik sürüyor. Partiler, Barzani'nin görev süresinin uzatılması konusunda henüz uzlaşmaya varamadı. 

Kürt Bölgesel Meclisi 111 milletvekilinden oluşuyor. KDP 38, Goran 24, KYB 18, Yekgirtu 10, Komel ise 6 sandalye ile temsil ediliyor. Diğer sandalyelere ise küçük partiler ve kota uygulanan azınlık grupları sahip. 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?