Barzani'den IŞİD karşıtı koalisyona silah sitemi

Mesut Barzani, uluslararası koalisyonun söz verdiği silahları alamadıklarını söyledi

Barzani'den IŞİD karşıtı koalisyona silah sitemi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, şu ana kadar uluslararası koalisyondan talep ettikleri ağır silahları alamamaktan şikayetçi oldu ve IŞİD ile mücadele edebilmek için uluslararası koalisyondan daha fazla ağır silah istedi.

France24 televizyon kanalının sorularını cevaplayan Barzani, “Şu ana kadar aldığımız destek, ihtiyacımız karşılayacak olan seviyede değil. Biz kaliteli ve önemli miktarda ağır silah sistemlerine ihtiyaç duyuyoruz. Örneğin, zırhlı araç taşıyıcı ve helikoptere ihtiyacımız var. Bu tip silahları şu ana kadar  alamadık’’ diye konuştu.

Kobani’deki çatışmalarla ilgili soru üzerine Barzani, IŞİD’in bu bölgede zayıfladığını ancak tamamen hareket kabiliyetini kaybetmediğini söyledi.

IŞİD’i Saddam Hüseyin’den daha tehlikeli gördüklerini ifade eden Barzani, IŞİD’in kendi yandaşlarına bile gaddarlık yapabildiğini savundu.

Barzani, ‘’Bu yeni bir savaş, yeni bir taktik, yeni bir ideolojik savaş. IŞİD, barbar ve gaddar bir terör örgütü, bunlar bizim savaştığımız Saddam rejiminden bile daha gaddar” dedi.

Bölgenin geleceği ile ilgili soru üzerine ise Barzani, Kürtlerin kendi geleceği ile ilgili kararı başkaları değil yine kendilerinin vereceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 14:06
banner53
YORUM EKLE

banner39