banner39

Barzani'den Kürt - Türk savaşı uyarısı

Mesud Barzani, Ankara saldırısının arkasında PKK'nın olması halinde Kürt-Türk savaşı çıkma riski olduğunu söyledi

Irak 16.03.2016, 10:19 16.03.2016, 10:21
Barzani'den Kürt - Türk savaşı uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Barzani, “Ankara saldırısının arkasından PKK çıkarsa, Kürt - Türk savaşı çıkar” dedi.

Sky News Arapça televizyonuna verdiği röportajda Barzani, Ankara saldırısı, IKBY’nin bağımsızlığı ve bölgedeki gelişmelerle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

13 Mart’ta Ankara’da 37 kişinin ölümü, 122 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırı hakkında Barzani şunları söyledi:

“Şimdiye kadar PKK bu saldırıyı resmen üstlenmiş değil. Araştırmalar sürüyor. Ancak şüpheye yer bırakmayacak şekilde PKK’nin bu saldırının arkasında olduğu ortaya çıkarsa bu Kürt milletini büyük bir suçlamayla karşı karşıya bırakır.”

Saldırıya ilişkin kaygılarını dile getiren Barzani, “Büyük bir felakete yol açar ve sorunlar daha da büyür. Bu Türkiye’de Kürtlerle Türkler arasında büyük bir milli savaşa dönüşür” dedi.

İçişleri Bakanlığı’ndan bu akşam yapılan açıklamada, saldırının failinin “PKK üyesi 1992 doğumlu Seher Çağla Demir olduğu” belirtilmişti.

Bağımsızlığın ertelenmesine ilişkin Barzani, “Bana göre her ertelemenin sonucu iyi olmaz. Irak’ın birliği için yapmadığımız şey kalmadı. Irak Anayasası’nın giriş bölümüne baktığımızda anayasaya bağlılığın Irak’ın birliğini sağladığına vurgu yapıldığını görüyoruz. Ancak Irak Hükümeti bu anayasaya bağlı kalmadı, bunun onlarca örneği var” diye konuştu.

Irak’ın tek parça halinde kalmasıyla ilgili soruya ise Barzani şu cevabı verdi:

“Neden olmsuz sonuçlanmış bir tecrübede ısrar edelim? Ölüm ve savaşa bir daha dönmemiz mi yerinde olur, kardeşçe, barış içinde, birbirimize yardım ederek yaşamamız mı?”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?