banner15

Barzani'den Maliki'ye 'IŞİD' cevabı

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, kendisini ve Mesut Barzani'yi, IŞİD'le işbirliği yapmakla suçlayan Irak Başbakanı Maliki'nin iddialarını yalanladı.

Barzani'den Maliki'ye 'IŞİD' cevabı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, "Bağdat hükümeti, Kürtlere iftira atmak suretiyle, kendi başarısızlığını ve çöküşünü örtbas etmek istiyor" dedi.

Barzani, Elcezire televizyonuna yaptığı açıklamada, Mesut Barzani ve kendisini, IŞİD'le işbirliği yapmakla suçlayan Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin sözlerine cevap verdi.

Maliki'nin, iddialarını yalanlayan Barzani, "Musul, Diyala, Kerkük ve geniş bir bölgenin silahlı militanların eline geçmesinde Kürtlerin hiçbir rolü yoktur. Merkezi Bağdat hükümeti, Kürtlere iftira atmak suretiyle, kendi başarısızlığını ve çöküşünü örtbas etmek istiyor. Federal hükümetin askeri, siyasi ve ekonomik çöküşü, bugün yaşadığımız krizi doğurmuştur. Bunun sorumluları Bağdat'taki yöneticilerdir" diye konuştu.

Geçmişte baskılara ve haksızlıklara maruz kalan Şiilerin yanında yer aldıklarını hatırlatan Barzani, şimdi de aynı musibetin bir benzerinin Sünnilerin başına geldiğini belirterek, "Sünniler büyük bir dramla karşı karşıya. İnsani açıdan ne gerekiyorsa Kürdistan bölgesi olarak yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

MALİKİ NE DEMİŞTİ?

Irak Başbakanı Maliki, haftalık toplantısında isim vermeden Mesut Barzani ve Neçirvan Barzani'yi suçlayarak şunları söylemişti:

"Irak'ın bir şehrinde teröristler toplanıyor ve programlarını açıklıyor. Bazı kimseler de yanlışa düşerek Irak'ta, Musul öncesi ve sonrası diye iki dönemden bahsediyor. Bunlar, IŞİD ile işbirliği içerisindeler, IŞİD'in müttefiki oldular. Kendilerini Irak'ın bir parçası gibi görenler, şimdi ABD'nin, Irak ordusuna yardım etmemesi gerektiğini savunuyor. Irak'ın derdiyle dertlendiklerini ve kendilerini bu ülkenin ortağı gibi gördüklerine şahit olmadık. Bu ülkenin halkı değillermiş gibi hareket ediyorlar."

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2014, 18:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48