banner39

Barzani'den Musul süreci uyarısı

IKBY Başkanı Barzani, "IŞİD'in elindeki Musul'un geri alınmasından sonraki süreç çok önemli. Halkların geleceklerinden emin olmaları ve aynı felaketin yaşanmaması için ciddi tedbirlerin alınması lazım" dedi.

Irak 06.01.2016, 22:19 07.01.2016, 09:01
Barzani'den Musul süreci uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) resmi internet sitesinde yapılan yazılı açıklamaya göre, IKBY Başkanı Mesut Barzani, Kürt bölgesindeki 36 başkonsolos ve ülke temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda, bölge halkının kötü bir süreçten geçtiğini belirtti.

Terör örgütü IŞİD'in elindeki Musul'un kurtarılmasından sonraki sürecin önemine işaret eden Barzani, "Terör örgütü IŞİD'in elindeki Musul kentinin geri alınmasından sonra başlayacak süreç çok önemlidir. Halkların geleceklerinden emin olmaları ve tekrar aynı felaketin meydana gelmemesi için ciddi tedbirlerin alınması lazım" ifadelerini kullandı.

"REFERANDUM YAPILMASI KONUSUNDA ISRARLIYIZ"

Bölge halkının geleceğine kendi karar vermesi gerektiğini vurgulayan Barzani, şunları kaydetti:

"Bize göre bölgedeki halkların kendi gelecekleri hakkında karar vermesi için bir referandum yapılarak bu şans tanınmalıdır ve çıkacak sonuca ise herkesin saygı göstermesi lazım. Referandum yapılması konusunda ısrarlıyız çünkü dünyanın Kürdistan halkının ne istediğini ve geleceği hakkında nasıl karar vereceğini bilmesi gerekiyor. Kürdistan halkının iradesinin yürürlüğe koyacak referandum ise müsait, barışçıl ve şiddetten uzak bir zamanda meydana gelecektir."

"MEZHEP ÇATIŞMASINDAN UZAK DURULMALI"

Mezhep çatışması konusunun tehlikeli bir duruma işaret ettiğini bildiren Barzani, şöyle devam etti:

"Halklar arasında barışın güçlü olması için mezhep çatışması ve intikam duygusundan uzak durulması lazım. Eğer ülkeler söz konusu çatışmalar üzerinde ısrar ederlerse, IŞİD bitse dahi, ondan daha tehlikeli başka bir oluşum baş kaldırabilir."

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?