banner39

Barzani'den seçim öncesi referandum talebi

IKBY Başkanı Barzani, başkanlık seçiminin halkoyuyla mı yoksa mecliste mi yapılacağının referandumla belirlenmesini istedi

Irak 10.08.2015, 07:45 10.08.2015, 07:45
Barzani'den seçim öncesi referandum talebi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, bazı siyasi partilerin tartışma konusu yaptığı başkanlık seçiminin, halkoyuyla mı yoksa mecliste mi yapılacağına ilişkin kararın referandumla belirlenmesini istedi. 

Barzani yaptığı yazılı açıklamada, isim vermeden Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Goran Hareketi'nin başkanlık seçiminin parlamentoda yapılmasını istediğini belirterek, "Kürdistan bölgesinin yönetim sistemi parlamenterdir. Bu anayasada açık bir şekilde belirtilmiştir. Kürdistan başkanlık seçiminin nasıl yapılacağına ilişkin farklı görüşler olabilir. Başkanlık seçimiyle ilgili benim önerim, halkın bunu bir sonuca ulaştırmasıdır. Başkanlık seçimleri nasıl yapılacak? Bunun için referandum yapılmalıdır. Çünkü bütün Kürdistan halkı parti tutmuyor. Halkın tercih hakkı gasp edilemez" ifadelerini kullandı.

Hayatta kaldığı sürece, kendisini vatanının ve halkının peşmergesi olarak gördüğünü vurgulayan Barzani, "Hayatımı halkım ve vatanıma adadım. Bunu bir görev olarak gördüm ve bununla her şeyden daha fazla gurur duyuyorum. Bütün Kürdistan halkı azizdir. Benim için önemli olan peşmergelerin, şehit ailelerinin ve vicdanlı halkın değerlendirmesidir" dedi.

BÖLÜNME UYARISI

Kürt bölgesindeki "tehlikeli girişimlere" ve "bölünme fikirlerine" dikkati çeken Barzani, şunları kaydetti: 

"Geçen 16 Nisan'da Kürdistan halkı, Parlamento Başkanlığı, Başbakanlık ve siyasi partilere çağrıda bulundum. Orada Kürdistan'ın iki idareli olması için tehlikeli bir girişimin olduğunu belirttim. O zaman da bazıları bunun korkutma ve yanıltma amaçlı olduğunu söylüyordu. Ancak uyarısını yaptığımız tehlikeli girişim, 23 Haziran'da çok net bir şekilde parlamentoda yaşandı. Bu kişiler demeç ve açıklamalarında Kürdistan'ın bölünmesine ilişkin görüş ve düşüncelerini saklamadılar. Biz 2004 yılında da vilayetlerin federasyonuna ve Kürdistan'ın parçalanmasına izin vermedik. Şimdi de Kürdistan topraklarının ve halkının parçalanmasına izin vermeyeceğiz."

KYB ve Goran Hareketi, Barzani'nin yetkilerini kısıtlamayı amaçlayan "başkanlık yasa tasarısını" 23 Haziran'da parlamentoya sunmuş, bunun üzerine KDP ile Türkmen ve Hristiyan milletvekilleri oturumu terk etmişti. 

Barzani, "siyasi kriz" olarak değerlendirilen 23 Haziran'daki olayların sorumlusu olarak gördüğü Goran'a mensup IKBY Parlamentosu Başkanı Yusuf Muhammet'in inandırıcılığını kaybettiğini savundu. 

Mesut Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi, Barzani'nin görev süresinin uzatılmasını ve ertelenen başkanlık seçiminin halk oyuyla yapılmasını istiyor. KYB, Goran Hareketi ve İslami Toplum Partisi (Komel) ise Barzani'nin görev süresinin uzatılmasına temkinli yaklaşıyor.

Üç parti Barzani'nin görev süresinin uzatılması karşılığında yetkilerinin kısıtlanmasını ve bölgesel başkanlık seçiminin parlamentoda yapılmasını talep ediyor. 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?