Barzani'ye bağlı 5 bin peşmerge Suriye'de

IKBY, çoğunluğu Suriyeli sığınmacılardan oluşan 5 bin milisi IŞİD'e karşı savaşması için eğitip donattıktan sonra Suriye'ye gönderdi

Barzani'ye bağlı 5 bin peşmerge Suriye'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin (IKBY), çoğu Suriyeli mültecilerden oluşan 5 bin kişilik bir güç oluşturduğu, bunların eğitim görüp silahlandırılmasının ardından IŞİD ile savaşan Kürt güçlerine katıldıkları belirtiliyor.

Erbil’de Kürtçe yayınlanan BAS haftalık gazetesi tarafından hazırlanan raporu haberleştiren al-araby.com'un haberine göre, IKBY, PYD ve ABD ile koordinasyon içerisinde, Kuzey Irak’ta yaşayan Suriyeli mültecilerden oluşan bir gücün IŞİD ile savaşmak üzere silahla donatılıp Suriye’ye gönderilmesi konusunda anlaşmıştı.

ABD’nin gözetiminde yapılan bu anlaşma gereğince, IKBY’ye sığınan Suriyeli mülteci ailelerin çocuklarından bir güç oluşturuldu. 3 yıl önce eğitim görmeye başlayan bu güç, 11 bölük haline gelip Musul'un Telafer ilçesine bağlı Rabia bölgesine yakın bir sınır kapısından Suriye’ye geçecekti. IKBY de gücün IŞİD ile savaşında ihtiyaç duyabileceği her türlü lojistik ve askeri yadım temin edecekti.

Bu güce IKBY’ye bağlı bir güç olarak bakarak projeyi ilk etapda reddeden PYD, Suriye’deki Kürt siyasi partileri tarafından harcanan çabaların sayesinde yakın bir zaman önce gücün Suriye’ye geçmesini kabul etti.

PYD’nin projeyi neden reddettiğini Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-S) üyesi Nuri Primo şöyle açıkladı: “PYD, Suriye’deki Kürt bölgelerini tek başına yönetiyor. Esad rejiminin çıkarlarını da savunuyor. Bu yüzden IKBY tarafından hazırlanan gücün Esad rejimiyle savaşmak istediği için geçmesine izin vermedi. Fakat son dönemde oradaki durumun kötüye gitmesinin ardından bu gücün savaşlara katılmasını kabul etmek zorunda kaldı.”

Raporda, bu güçten bir subayın ‘5 bin kişiden oluşan bu gücün Musul eksenlerinde IŞİD ile çıkan savaşlarda Peşmerge’nin yanında etkili bir rol oynadığı, 22 kişinin öldüğü, 180 kişinin de yaralandığı’ şeklindeki ifadeleri aktarıldı.

Suriyeli Kürtlerden 700 savaşçıya daha birliğe katılmak üzere şu anda IKBY’de eğitim verildiğini belirten Gazete, ABD’nin Irak, Suriye ve İran işlerinden sorumlu dışişleri bakan yardımcısı Brett Mcgurk’un geçtiğimiz Haziran’da Irak-Suriye sınırlarına ziyaret yapıp oradaki Suriyeli Kürt savaşçılarla görüştüğünü hatırlattı.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 15:25
banner53
YORUM EKLE

banner39