banner15

Basra'da musluklardan zehir akıyor

Irak yönetimi, Basra kentinde binlerce kişinin zehirlenmesine neden olan kirli su sorununu ortadan kaldırmak için çözüm arıyor 

Basra'da musluklardan zehir akıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak hükümetinin, ülkenin önemli şehirlerinden Basra kentinde binlerce kişinin zehirlenmesine ve protestolara neden olan kirli içme suyu krizinin çözümüne yönelik arayış içinde olduğu bildirildi.

Basra'daki içme sularındaki tuzluluk oranının arttığı, geçen iki haftada binlerce insanın zehirlenmesine yol açtığı aktarılmıştı.

Basra halkı içme sularındaki kirliliği protesto etmek için gösteri düzenlemişti.

Basra Sağlık Müdürlüğü Basın Birimi’nden yapılan açıklamada, kentte kirli içme suyuna bağlı hastalıklar nedeniyle tedavi altına alınan kişi sayısının 14 bine ulaştığını belirtmişti.

Resmi makamlardan yapılan yazılı açıklamaya göre Başbakan Haydar el-İbadi, hükümetten bir heyetin çevre ve sağlık sorunlarını incelemek üzere Basra'ya yaptığı ziyaretin ardından kirli su ile alakalı sorunun çözümü için talimat verdi.

İbadi verdiği talimatta, Basra su kaynaklarının (Fırat ve Dicle nehirleri) yeterli paylaşımının sağlanması, klor oranlarının takip altında tutulması, su örneklerinin alınması ve bu konuda ilgili tüm kurumlar arasında koordinasyon sağlanmasını istedi.

Irak’ın arıtma tesisleri ve içme suyu şebekelerinde, ciddi sorunlarının olduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor. 

Irak Savunma ve Ulaştırma Bakanlıkları’ndan halka içme suyu ulaştıracak tankerler temin etmesi istendi.

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48